statystyki

Sąd nie pomoże, jeśli ZUS odmówi postojowego na macierzyńskim

autor: Joanna Śliwińska27.06.2020, 08:00
Nowelizacja specustawy o COVID-19 (na dzień oddawania do druku niniejszego numeru czeka na podpis prezydenta) wprowadza jednak przepis, który wprost pozwala w pewnym specyficznym przypadku przyznać prawo do postojowego przedsiębiorcy pobierającemu zasiłek macierzyński bez konieczności stosowania karkołomnej interpretacji ZUS.

Nowelizacja specustawy o COVID-19 (na dzień oddawania do druku niniejszego numeru czeka na podpis prezydenta) wprowadza jednak przepis, który wprost pozwala w pewnym specyficznym przypadku przyznać prawo do postojowego przedsiębiorcy pobierającemu zasiłek macierzyński bez konieczności stosowania karkołomnej interpretacji ZUS.źródło: ShutterStock

Pracuję na etacie, ale jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Od kilku miesięcy pobieram zasiłek macierzyński. Epidemia spowodowała jednak, że osiągam znacznie mniejsze przychody niż chociażby w lutym. Jeszcze w kwietniu powiedziano mi, że nie mam prawa do postojowego, ale ostatnio się dowiedziałam, że ZUS zmienił zdanie i podobno postojowe takim osobom wypłaca. Czy zmieniły się przepisy, czy ich interpretacja?

Początkowo zmieniła się tylko interpretacja ZUS, ale już niedługo częściowo zmienią się przepisy, gdy tylko wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19).

Przedsiębiorcy z różnymi tytułami

Obecne brzmienie art. 15zq ust. 1 pkt 1 specustawy nie pozostawia wątpliwości – świadczenie postojowe przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Przedsiębiorca, który ‒ tak jak w opisywanej sytuacji ‒ jest zatrudniony na etacie i pobiera zasiłek macierzyński, na urlopie macierzyńskim (rodzicielskim) podlega ubezpieczeniom społecznym (emerytalno-rentowym) właśnie z tego tytułu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane