statystyki

Umorzenie kosztów egzekucyjnych, długi składkowe byłego męża [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Marcin Nagórek, Anna Kwiatkowska, Anna Borysewicz25.06.2020, 09:23; Aktualizacja: 25.06.2020, 11:04
Wszędzie słyszę, że muszę złożyć do ZUS jakieś dodatkowe dokumenty do 30 czerwca, bo inaczej zwolnienie nie będzie przysługiwać. O co chodzi? Przecież podobno wystarczył tylko wniosek.

Wszędzie słyszę, że muszę złożyć do ZUS jakieś dodatkowe dokumenty do 30 czerwca, bo inaczej zwolnienie nie będzie przysługiwać. O co chodzi? Przecież podobno wystarczył tylko wniosek.źródło: ShutterStock

Jakie okoliczności mogą skłonić ZUS do umorzenia kosztów egzekucyjnych? Dlaczego samozatrudniony do zwolnienia ze składek nie musi dopełniać innych formalności niż złożenie wniosku? Czy przepisy antykryzysowe wpłynęły na zasady odpowiedzialności za długi składkowe byłego małżonka? Na jakiej podstawie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, co do którego nie wniesiono sprzeciwu, nie może być kwestionowane przed sądem?

Jestem byłym przedsiębiorcą. ZUS prowadził wobec mnie postępowanie egzekucyjne i naliczono koszty egzekucyjne (ok. 1500 zł). Od 2019 r. zarówno ZUS, jak i Izba Administracji Skarbowej odmówiły mi umorzenia tych należności, bo pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy, a także mam samochód. Czy mogę to jeszcze kwestionować? Będzie to dla mnie istotny uszczerbek finansowy.

Zgodnie z art. 64e ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.) organ egzekucyjny może umorzyć w całości lub w części przypadające na jego rzecz koszty egzekucyjne. Status takiego organu posiada dyrektor oddziału ZUS, który prowadził postępowanie egzekucyjne wobec byłego przedsiębiorcy. Organ egzekucyjny nie jest zobligowany do umorzenia tych kosztów. W orzecznictwie sądowym akcentuje się zaś, że przepisy stanowiące podstawę do umorzenia kosztów egzekucyjnych są oparte na zasadzie uznania administracyjnego, dlatego umorzenie kosztów egzekucyjnych nie ma charakteru obligatoryjnego. Oznacza to, że rozstrzygnięcie należy do organu egzekucyjnego, który dokonuje oceny zasadności zgłoszonego wniosku o umorzeniu kosztów egzekucyjnych (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 8 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 1158/18).


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane