statystyki

Czas pracy w tarczy antykryzysowej. Ekspert odpowiada na pytania pracodawców

autor: Marek Rotkiewicz25.06.2020, 09:19; Aktualizacja: 25.06.2020, 14:54
praca, korporacja, czas pracy

Zajmujemy się dystrybucją żywności. Czy na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej możemy zmieniać rozkłady czasu pracy tylko jednorazowo, dostosowując niejako dotychczasowe zapisy regulaminu pracy do obecnych potrzeb? Czy też pozwala ona również na zmianę harmonogramów czasu pracy?źródło: ShutterStock

Kiedy można wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy?

Jak na podstawie tarczy antykryzysowej wdrożyć system przerywany?

Czy nowe przepisy pozwalają tylko na jednorazową zmianę grafików?

Na jakich warunkach można zlecić dyżur i nadgodziny osobie niepełnosprawnej?

Chcemy zastosować dłuższy okres rozliczeniowy na podstawie tarczy antykryzysowej w połączeniu z równoważnym czasem pracy. Obecnie zatrudnione u nas osoby pracują w okresach trzy- i czteromiesięcznych. Czy wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego może nastąpić w trakcie trwania obecnego?

Na podstawie art. 15zf specustawy o COVID-19 pracodawca może zawrzeć z reprezentacją załogi porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest możliwe przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Powyższe uprawienie przysługuje tym pracodawcom, u których wystąpił spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19 (w znaczeniu, jakie wynika z art. 15zf; przy czym uwaga – tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza istotne zmiany w tym zakresie, m.in. eliminuje błędy w przepisach i rozszerza definicję spadku obrotów). Nie mogą oni także zalegać ‒ do końca III kwartału 2019 r. ‒ z regulowaniem zobowiązań podatkowych, a także składek do ZUS. Jednakże nawet jeśli firma nie spełnia warunków określonych w ww. przepisie, to może zastosować 12-miesięczny okres rozliczeniowy na innej podstawie – tj. opierając się na art. 129 par. 2 kodeksu pracy, według którego w każdym systemie czasu pracy dopuszcza się wydłużenie okresów rozliczeniowych nawet do 12 miesięcy. Wprowadzenie takiego przedłużonego okresu rozliczeniowego uzasadnione musi być jednak przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy oraz przy zachowaniu zasad ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

W obu przypadkach taki okres rozliczeniowy ustala się w porozumieniu z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ania (dzisiaj 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dostałam wypowiedzenie w trakcie trwania w firmie tarczy antykryzowej. Czy coś można w tej sprawie jeszcze zrobić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane