statystyki

Jest spór o dokumentowanie nowych kwot wolnych od potrąceń

autor: Łukasz Prasołek25.06.2020, 08:13; Aktualizacja: 25.06.2020, 09:12
W maju wprowadzono przejściowo – w związku z epidemią związaną z COVID-19 –możliwość podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Artykuł 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875, dalej: tarcza 3.0) jest niestety bardzo lakoniczny.

W maju wprowadzono przejściowo – w związku z epidemią związaną z COVID-19 –możliwość podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Artykuł 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875, dalej: tarcza 3.0) jest niestety bardzo lakoniczny.źródło: ShutterStock

Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej pracownik ma do wniosku dołączyć dowody, że jest uprawniony do większej ochrony przed egzekucją. Nie wynika to jednak z przepisu i jest sprzeczne ze stanowiskiem UODO.

W maju wprowadzono przejściowo – w związku z epidemią związaną z COVID-19 –możliwość podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Artykuł 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875, dalej: tarcza 3.0) jest niestety bardzo lakoniczny. Wynika z niego bowiem jedynie, że jeżeli z powodu podjętych na terytorium RP działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub jego członek rodziny utracił źródło dochodu, kwoty wolne od potrąceń określone w art. 87 1 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) ulegają zwiększeniu o 25 proc. na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ten ma na utrzymaniu.

Jak działają pracodawcy

Powyższa regulacja kreuje obowiązek pracodawcy, a nie uprawnienie wnioskowe, zależne od działania pracownika. W przepisie posłużono się bowiem zwrotem „kwoty ulegają zwiększeniu”, co wskazuje na działanie niejako automatyczne, a to oznacza konieczność podjęcia przez pracodawcę co najmniej działań o charakterze informacyjnym. Zatem w praktyce może nie być wniosku pracownika, a już tym bardziej dołączonych do niego dokumentów potwierdzających okoliczności wynikające z art. 52 tarczy 3.0. Najczęściej wygląda to następująco:

1) pracodawca robi akcję informacyjną, np. wysyłając e-mailing o wprowadzeniu takiej możliwości w prawie,


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane