statystyki

Świadczenie po utracie pracy: Ponad 7 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy

autor: Michalina Topolewska23.06.2020, 08:28; Aktualizacja: 23.06.2020, 08:34
O nowe świadczenie mogą starać się osoby bezrobotne, bez względu na to czy są zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, czy nie

O nowe świadczenie mogą starać się osoby bezrobotne, bez względu na to czy są zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, czy nieźródło: ShutterStock

W ciągu dwóch dni już 7 tys. osób wysłało do ZUS druk pozwalający na uzyskanie specjalnego świadczenia po utracie pracy. Najwięcej wniosków wpłynęło z Warszawy, Krakowa i Gdańska.

Tak wynika z informacji przedstawionych przez prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, podczas wczorajszej konferencji prasowej poświęconej dodatkowi solidarnościowemu. Jest to świadczenie przysługujące osobom, z którymi po 15 marca br. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub jeśli wygasła ona z uwagi na upłynięcie terminu. Dodatkowy warunek, jaki muszą spełnić, to podleganie w 2020 r. ubezpieczeniu społecznemu z tytułu umowy o pracę przez 60 dni – przy czym nie oznacza to konieczności odprowadzania składek nieprzerwanie, tylko łącznie przez taki okres.

Dodatek, który wynosi 1400 zł miesięcznie, przysługuje maksymalnie przez trzy miesiące – od czerwca do sierpnia. Co ważne, zgodnie z przepisami ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (Dz. U. poz. 1068), świadczenie można otrzymać nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku. To oznacza, że osoby, które chcą mieć zagwarantowaną wypłatę za czerwiec, muszą dopełnić formalności najpóźniej do wtorku 30 czerwca. Jeśli zrobią to później, dodatek będzie im wypłacony tylko za lipiec i sierpień.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (73)

  • 777(2020-06-23 16:32) Zgłoś naruszenie 73

    Dodatek solidarnościowy nie jest dodatkiem - jest zasiłkiem, lub jego zamiennikiem, np.: dla bezrobotnych, chorobowy, etc. Dodatek to coś dodatkowego, a nie zamiast zasilku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Edy (2020-07-10 09:39) Zgłoś naruszenie 30

    Czekam już 2 tygodnie za decyzją,czy ktoś jeszcze tak ma?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Monika (2020-06-24 08:46) Zgłoś naruszenie 33

    Dostałam wypowiedzenie z końcem marca na okres trzech miesięcy .Status bezrobotnego będę miała od 1 lipca czy w czerwcu mogę ubiegać się o dodatek solidarnościowy będąc na okresie wypowiedzenia czy też od lipca dopiero mi przysługuje ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pytanie(2020-06-30 17:19) Zgłoś naruszenie 20

    Od 1 lipca jestem bez pracy, złożę wniosek jak najszybciej, ale co w przypadku gdy znajdę zatrudnienie np za 2 tyg albo jeszcze do końca lipca? Jest konieczność poinformowania ZUS, ale czy wtedy trzeba będzie zwrócić całość dodatku czy będą wyliczać jakoś proporcjonalnie?

    Odpowiedz
  • Ja(2020-06-25 15:18) Zgłoś naruszenie 20

    A miała być wypłata jednorazowa 4200 zł A nie miesięczna

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tom(2020-06-24 22:37) Zgłoś naruszenie 13

    Jak można dawać zasiłek skoro firmy borykają się z brakami kadrowymi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Damian(2020-06-25 11:22) Zgłoś naruszenie 10

    Podobno pierwsze wypłaty są realizowane dziś.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • xs(2020-06-25 21:43) Zgłoś naruszenie 10

    ktoś jest w stanie powiedzieć czy jeżeli wypowiedzenie otrzymałam przed 15.03 a okres wypowiedzenia minął po 15.03 to mam prawo ubiegać się o ten dodatek?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ania 36(2020-07-01 17:33) Zgłoś naruszenie 10

    A co z osobami będącymi na zasiłku chorobowym od 17marca nastąpiło wygaśnięcie umowy na czas określony zaś chorobowe kończy mi się do 10 lipca. Czy mam możliwość złożenia wniosku o zasiłek

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bartek(2020-06-25 06:01) Zgłoś naruszenie 10

    Mam wypowiedzenie do końca czerwca i złożyłem już wniosek dostanę zasiłek za czerwiec ?? Czy będę musiał ponownie składać wniosek 1 lipca ??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NINA(2020-06-24 23:03) Zgłoś naruszenie 10

    Jedna wielka kiełbasa wyborcza. Zostałam zwolniona w zeszłym roku w połowie ciąży bo firma była w stanie restrukturyzacji. Przez to, że firma się nie zamknęła tylko zwolniła 99,9% pracowników nie miałam prawa do urlopy macierzyńskiego. Dostawałam tylko 1000zl kosiniakowego a z urzędu pracy nic bo zasiłki nie mogły wynieść więcej niż 1000 zł. Dodam jeszcze że na pierwsze pieniądze z Zusu gdy miałam ciążowe L4 musiałam czekać 4 miesiące (otrzymałam je tydzień przed porodem) bo prawcodawca nie wysłał potrzebnych dokumentów. Wtedy nikt się nie przejmował że przez 5 miesięcy musiałam przeżyć za 1500zl + wypłata męża mając na utrzymaniu małe dziecko.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Damian(2020-06-23 22:45) Zgłoś naruszenie 01

    Czy komukolwiek rozpatrzyli już wniosek, czy wszystkich prawdopodobnie będą trzymać te 7 dni w niepewności i kolejne 7 na wypłatę dodatku?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Stach65(2020-06-29 22:10) Zgłoś naruszenie 02

    Dodatek solidarnościowy wypłacony w czerwcu pomniejszony o zasiłek za maj

    Odpowiedz
  • Klaudia(2020-07-01 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie, czy jeśli okres wypowiedzenia zakończy się 6 sierpnia to czy otrzymam zasiłek? A jeśli tak, to czy w takim razie zostanie on pomniejszony o te kilka dni które przepracuje

    Odpowiedz
  • Ewe(2020-06-29 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Złożyłam wniosek 25 czerwca kiedy mam się spodziewać wypłaty dodatku i decyzji

    Odpowiedz
  • Ciekawska(2020-07-03 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    A co zrobić jak umowa wygasła 29 lutego a do końca marca byłam na chorobowym. Czy należy się zasiłek solidarnościowy

    Odpowiedz
  • Kate *(2020-07-10 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Bank zablokował mi dodatek solidarnościowy na poczet długu komorniczego. Czy miał do tego prawo? Proszę o pomoc i podstawę prawną. Pilne!

    Odpowiedz
  • Marcin(2020-07-14 23:16) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jeśli jako pracownik złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę przysługuje mi zasiłek solidarnościowy?

    Odpowiedz
  • P(2020-06-24 14:43) Zgłoś naruszenie 04

    Straciłam pracę, ponieważ firma podjęła decyzję o likwidacji. Jednak podpisałam rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (za namową pracodawcy). Na dokumencie jest informacja, że mialo to miejsce w związku ze szczególnymi zasadami rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczacych pracowników,czyli na skutek zwolnień grupowych i likwidacji zakładu pracy. Czy w tej sytuacji jest szansa na dodatek? Na infolinię ZUSu nie sposób się dodzwonić :(

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz