statystyki

Czy zmiana warunków wynagrodzenia z powodu COVID-19 może wpłynąć na pensję urlopową?

autor: Izabela Nowacka20.06.2020, 07:00; Aktualizacja: 20.06.2020, 08:27
Za czas urlopu wypoczynkowego podwładnemu należy się takie wynagrodzenie, jakie by uzyskał, gdyby pracował.

Za czas urlopu wypoczynkowego podwładnemu należy się takie wynagrodzenie, jakie by uzyskał, gdyby pracował.źródło: ShutterStock

Pracownik jest wynagradzany stawką akordową. W czerwcu wykorzystał 24 godz. urlopu. W okresie poprzedzającym urlop, tj. marzec‒maj, pracownik przez 18 dni (144 godz.) pozostawał jedynie w gotowości do pracy, gdyż firma znajdowała się w stanie przestoju ekonomicznego z powodu COVID-19. W tym czasie otrzymywał pensję przestojową. Z kolei w okresie przepracowanym, tj. za 360 godz., zarobił łącznie 6280,10 zł. Wynagrodzenie zmienne za czerwiec wynosi 2376 zł. Ile wyniesie wynagrodzenie urlopowe?

odpowiedź

Za czas urlopu wypoczynkowego podwładnemu należy się takie wynagrodzenie, jakie by uzyskał, gdyby pracował. Zasada ta wynika z art. 172 kodeksu pracy. Pracownik nie powinien więc odczuć finansowych skutków niewykonywania pracy z powodu urlopu. Okres wypoczynku traktowany jest bowiem jak czas przepracowany.

Dokładne wytyczne co do ustalania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Zostało ono tak skonstruowane, by możliwa była realizacja przywołanej wyżej zasady wynikającej z art. 172 k.p. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy wysokość pensji jest różna ze względu na system wynagradzania.

Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy wyznaczyć tzw. podstawę wymiaru. Ustalając ją, trzeba zwrócić uwagę na:

  • rodzaj składników wynagrodzenia wliczanych do podstawy oraz pomijanych,
  • stałość bądź zmienność wysokości poszczególnych elementów pensji,
  • długość okresów, za które dany składnik wynagrodzenia przysługuje.

Podstawa wymiaru

Pensję za czas urlopu ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Należy zatem sprawdzić, jakie wypłaty są składnikami wynagrodzenia bądź świadczeniami z etatu. Nie wszystkie mogą tworzyć podstawę urlopową. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie selekcji i wybór tylko tych wypłat, które:

  • mają charakter roszczeniowy – czyli przysługują pracownikowi na podstawie przepisów powszechnych, np. kodeksu pracy bądź wewnętrznych aktów płacowych (np. układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umów o pracę). Chodzi o należności, których pracownik może dochodzić przed sądem;
  • cechuje periodyczność, która polega na tym, że są one dokonywane są co pewien czas, przy czym nie muszą mieć one charakteru regularnego, a okresy (ich długość), za które się je wypłaca, mogą być zróżnicowane.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane