statystyki

Przestój w firmie. Jak należy obliczyć wynagrodzenie chorobowe

autor: Izabela Nowacka18.06.2020, 09:36; Aktualizacja: 18.06.2020, 10:18
wynagrodzenie, pensja

W pojęciu wynagrodzenia mieści się również wynagrodzenie za tak zwany przestój (niezawiniony przez pracownika). Jest to co prawda okres niewykonywania pracy, lecz przysługuje za niego wynagrodzenie będące przychodem ze stosunku pracy i stanowiące podstawę wymiaru składek na ZUSźródło: ShutterStock

Z powodu koronawirusa w firmie został wprowadzony przestój ekonomiczny w celu uzyskania dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP. Początkowo przestój wprowadzono od 20 marca na podstawie kodeksu pracy.

W kwietniu firma ponownie działała, lecz przez połowę miesiąca, a od 1 maja na podstawie porozumienia z pracownikami został ogłoszony przestój ekonomiczny na okres do 30 czerwca. W konsekwencji wynagrodzenia pracowników zostały obniżone o 50 proc. Jeden z pracowników jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy już od kilku lat. Chorował w czerwcu 14 dni. Od 1 maja 2020 r. jego wynagrodzenie już po obniżce wynosi 2600 zł. Wcześniej wynosiło 3800 zł, a z dodatkiem stażowym 4522 zł. Jak ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego? Czy wynagrodzenie przestojowe podlega wliczeniu do tej podstawy wymiaru zasiłku?

odpowiedź

Wynagrodzenie chorobowe na podstawie kodeksu pracy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Bazując na przepisach ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem tworzy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Wynagrodzeniem jest tu przychód pracownika – stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe – po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe (łącznie 13,71 proc.).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane