statystyki

Jeśli ZUS w czasie pandemii spóźnił się z wypłatą pieniędzy, uprawniony nie otrzyma odsetek

autor: Marcin Nagórek21.06.2020, 13:00
3 miesiące o tyle przedłużony został okres ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, który upływał w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii i 30 dni po ich zakończeniu.

3 miesiące o tyle przedłużony został okres ważności orzeczeń o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji, który upływał w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii i 30 dni po ich zakończeniu.źródło: ShutterStock

Dotyczy to przewidzianych w tym okresie wypłat świadczeń. Taka zasada wynika wprost z przepisów specustawy, chociaż i bez nich zakład mógłby powoływać się na trudności związane z COVID-19.

Epidemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia spowodowały, że ZUS nie mógł wykonywać swoich ustawowych działań. O ile pracownicy zakładu mogli przynajmniej częściowo pracować zdalnie, o tyle zdecydowano się nie narażać zdrowia ubezpieczonych i lekarzy i na jakiś czas (od 16 marca do 8 maja) odwołano badania przeprowadzane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie.

Niektóre osoby z tego się ucieszyły, bo ZUS nie miał możliwości zbadać np. zasadności zwolnienia lekarskiego, jednak w trudnej sytuacji znaleźli się ci ubezpieczeni, którym odwołano datę badania, od którego uzależnione było przyznanie prawa do świadczeń. Przy czym w przypadku tych ostatnich osób w specustawie o COVID-19 przewidziano specjalny tryb postępowania. Niestety akt ten nie przewiduje żadnego specjalnego trybu dla świadczeniobiorców, którzy z powodu epidemii musieli dłużej czekali na należne im środki – osoby te nie mogą więc wystąpić o odsetki.

Przedłużone orzeczenia

W marcu w trudnej sytuacji znalazły się osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdyż jednym z warunków jej otrzymania jest stwierdzenie niezdolności do pracy – przeprowadzenie badania i wydania orzeczenia w czasie zamknięcia placówek ZUS nie było możliwe. Jednak specustawa o COVID-19 przewidziała na ten czas specjalne zasady, które wciąż obowiązują.

Zgodnie z art. 15zc orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez kolejne trzy miesiące od dnia upływu terminu jego ważności. Ważne jest, aby wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został złożony przed upływem terminu ważności tego orzeczenia. Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, których termin ważności upłynął przed wejściem w życie ustawy (tj. przed 31 marca 2020 r., w tym również przed dniem ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, tj. przed 14 marca 2020 r.), o ile wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został złożony w trakcie jego trwania, a nowe orzeczenie nie zostało wydane przed dniem wejścia w życie specustawy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane