statystyki

Zawieszenie składek do PPE. Pracodawca musi uważać, by nie przekroczyć ustawowego okresu

autor: Oskar Sobolewski18.06.2020, 08:50; Aktualizacja: 18.06.2020, 09:50
Pracodawca może jednostronnie zadecydować o zawieszeniu finansowania PPE, a zatem to od jego decyzji zależy, czy i kiedy zdecyduje się na tego rodzaju zawieszenie. Umożliwia to przekierowanie środków przeznaczonych na finansowanie PPE na inne zadania, przede wszystkim na dotowanie wynagrodzeń zasadniczych pracowników

Pracodawca może jednostronnie zadecydować o zawieszeniu finansowania PPE, a zatem to od jego decyzji zależy, czy i kiedy zdecyduje się na tego rodzaju zawieszenie. Umożliwia to przekierowanie środków przeznaczonych na finansowanie PPE na inne zadania, przede wszystkim na dotowanie wynagrodzeń zasadniczych pracownikówźródło: ShutterStock

Wielu pracodawców w ostatnich tygodniach decyduje się na zawieszenie odprowadzania składek podstawowych do pracowniczych programów emerytalnych (m.in. z powodu mniejszej liczby zleceń na skutek COVID-19). W związku z tym pojawiły się pewne rozbieżności interpretacyjne: czy takie zawieszenie oznacza brak obowiązku finansowania składek podstawowych do PPE przez trzy miesiące (albo sześć miesięcy, o ile umowa zakładowa przewiduje taką możliwość)? Czy też jest to tylko odroczenie w czasie tego obowiązku?

Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych w art. 38 ust. 1 pkt 1 wskazuje, że: „pracodawca może jednostronnie zawiesić odprowadzanie składek podstawowych” do PPE, a w ust. 2 informuje, że: „w okresie obejmującym 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych łączny okres jednostronnego zawieszenia nie może przekroczyć 3 miesięcy”.

Natomiast ust. 3 rozszerza okres zawieszenia, wskazując, że: „jeżeli umowa zakładowa to przewiduje, łączny okres jednostronnego zawieszenia może wynosić do 6 miesięcy w okresie obejmującym 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych”.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane