532 tys. osób otrzymuje świadczenie uzupełniające 500+

autor: Michalina Topolewska18.06.2020, 08:00; Aktualizacja: 18.06.2020, 08:16
Tylko do 33 proc. wniosków dołączone było orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że osoby niemające tego dokumentu trzeba najpierw skierować do lekarzy orzeczników, aby stwierdzili, czy taka niesamodzielność u nich występuje.

Tylko do 33 proc. wniosków dołączone było orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że osoby niemające tego dokumentu trzeba najpierw skierować do lekarzy orzeczników, aby stwierdzili, czy taka niesamodzielność u nich występuje.źródło: ShutterStock

Prawie 805 tys. wniosków o przyznanie świadczenia wpłynęło do organów rentowych. Najwięcej z nich, bo 551 tys., przyjął ZUS.

Tak wynika z najnowszych danych Zakładu dotyczących świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych. Zostało wprowadzone od 1 października 2019 r., a o jego przyznanie mogą ubiegać się osoby dorosłe, które dysponują orzeczeniem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz spełniają kryterium dochodowe. Wynosi ono 1700 zł, a wlicza się do niego otrzymywane przez osobę niesamodzielną świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych, w tym m.in. emeryturę, rentę lub zasiłek stały. Co ważne, w limicie dochodów uwzględniane jest też samo świadczenie 500+, co powoduje, że jedynie osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1200 zł, otrzymują pełną kwotę wsparcia. Pozostałym jest ona obniżana o tyle, o ile przekroczyły wspomniany próg (zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”).

O przyznanie świadczenia można ubiegać się w ZUS, KRUS, Zakładzie Emerytalnym MSW, wojskowych biurach emerytalnych oraz Biurze Emerytalnym Służby Więziennej. Okazuje się, że do tej pory wnioski złożyło 804,9 tys. osób, a najwięcej z nich wpłynęło do ZUS – 551,6 tys. oraz do KRUS – 251 tys. Wpływ wniosków był duży zwłaszcza w pierwszych miesiącach po wejściu w życie świadczenia uzupełniającego, bo do końca stycznia br. było ich prawie 726 tys. Potem liczba składanych dokumentów zdecydowanie spadła. Statystyki pokazują, że 44 proc. wniosków pochodzi od osób, które skończyły 75 lat, a 26 proc. od osób w przedziale 60–74 lata.

Tylko do 33 proc. wniosków dołączone było orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji. Oznacza to, że osoby niemające tego dokumentu trzeba najpierw skierować do lekarzy orzeczników, aby stwierdzili, czy taka niesamodzielność u nich występuje.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Grześ (2020-06-20 00:25) Zgłoś naruszenie 10

    to coś jak ze mną miałem I-szą gr. od 1995r do 2014r. od 2000r. nasze "kochane" doktorki ZUS-owscy przyjeżdżali do mnie do domu na komisje prawie co roku.I nagle zostałem uzdrowiony.I teraz mam umiarkowany stopień oczywiście ciągle terminowo.A co mi dolega:niepełnosprawna ręka prawa,małą niep. prawej nogi,ubytek kości czaszki(po terpanacji 6-ciu krwiaków)sztuczne prawe oko.I co ja mam teraz zrobić????

    Odpowiedz
  • ANDRZEJ (2020-06-18 20:15) Zgłoś naruszenie 52

    CO Z OSOBAMI KTÓRZY MAJĄ STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI UMIARKOWANY I CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚCI DO PRACY POMINIĘTO OSOBY ZE STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI 2 UMIARKOWANYM LUDZIE CHORZY KTÓRZY PO ZAWAŁACH WYLEWACH CHORZY Z PADACZKAMI I CHOROBA NIE POZWALA IM NA PRACĘ DLACZEGO NIE MA 500+ NA STOPIEŃ UMIARKOWANY TYLKO NA ZNACZNY CZY OSOBA KTÓRA MA STOPIEŃ UMIARKOWANY MUSI PRACOWAĆ PO WYLEWIE BO NIE MA NA CHLEB , CZY JEST PO ZAWALE I CZĘSTO OSOBY KTÓRE MAJĄ STOPIEŃ UMIARKOWANY TEŻ POTRZEBUJĄ POMOCY ALE NA NICH BRAKŁO I NIKT O TAKICH LUDZIACH NIE PAMIĘTA 500+ DYSKRYMINACJA LUDZI Z 2 GRUPĄ LUDZI CHORYCH ŻADNEJ POMOCY DLA LUDZI Z 2 GRUPĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI A Z 3 TO JUŻ SZKODA SŁÓW ZERO ZERO ZERO I JESZCZE RAZ ZERO POMOCY DLA LUDZI CHORYCH

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane