statystyki

Kto ma wypłacać świadczenia? NSA: Liczy się faktyczne miejsce zamieszkania podopiecznego

autor: Dorota Beker17.06.2020, 17:00
Sprawa dotyczyła sporu między prezydentami dwóch miast. Nie mogli oni porozumieć się, który z nich jest organem właściwym do potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Sprawa dotyczyła sporu między prezydentami dwóch miast. Nie mogli oni porozumieć się, który z nich jest organem właściwym do potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.źródło: ShutterStock

Do oceny, który z organów jest uprawniony do wydania decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie stosuje się regulacji ustawy o pomocy społecznej, a ogólne regulacje mające swoje źródło w kodeksie cywilnym – wynika z postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła sporu między prezydentami dwóch miast. Nie mogli oni porozumieć się, który z nich jest organem właściwym do potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodziło o to, że uprawniony do świadczeń na mocy decyzji prezydenta A został umieszczony w domu opieki społecznej znajdującym się na obszarze miasta B. Sprzedał on swój dom usytuowany w mieście A i obecnie przebywa w mieście B, tam też zostało mu udzielone nagłe świadczenie w publicznej placówce medycznej.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane