statystyki

Wnioski o postojowe tylko online zaszkodzą mikrofirmom

autor: Paulina Szewioła16.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 16.06.2020, 08:18
Wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe będą mogły być przesyłane tylko przez internet. Tak wynika z ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, którą w środę ma zająć się Senat.

Wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe będą mogły być przesyłane tylko przez internet. Tak wynika z ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, którą w środę ma zająć się Senat.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca powinien mieć prawo wyboru formy, w jakiej złoży wniosek o pomoc – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz o świadczenie postojowe będą mogły być przesyłane tylko przez internet. Tak wynika z ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, którą w środę ma zająć się Senat. Obecnie przedsiębiorcy mogą je przesyłać w formie papierowej albo składać online.

Projektodawcy argumentują, że ZUS udostępnia odpowiednie e-formularze na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), dlatego nie ma przeszkód, aby wnioski były składane tylko elektronicznie. Ma to zagwarantować szybką weryfikację ich poprawności i w konsekwencji rozpatrzenie sprawy.

– Zanotowaliśmy znaczne zainteresowanie korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych. Od marca do końca maja przybyło 0,5 mln profili klientów na portalu PUE ZUS. Obecnie jest ich ponad 4,1 mln – zaznacza Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane