statystyki

Pracownik delegowany z ubezpieczeniem w ZUS

autor: Michał Culepa15.06.2020, 08:45; Aktualizacja: 15.06.2020, 08:45
Unijne przepisy, a zwłaszcza art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004, nie wykluczają delegowania kolejnego pracownika, gdy poprzedniemu skończył się kontrakt terminowy. Decyzja ZUS odmawiająca uznania pracownic za objęte polskimi ubezpieczeniami społecznymi była więc niezgodna z unormowaniami wspólnotowymi.

Unijne przepisy, a zwłaszcza art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004, nie wykluczają delegowania kolejnego pracownika, gdy poprzedniemu skończył się kontrakt terminowy. Decyzja ZUS odmawiająca uznania pracownic za objęte polskimi ubezpieczeniami społecznymi była więc niezgodna z unormowaniami wspólnotowymi.źródło: ShutterStock

Gdy oddelegowany do kraju UE pracownik kończy umowę terminową, kolejny przyjeżdżający na jego miejsce nie jest zatrudniony w celu zastępstwa, dlatego może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym w ZUS – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Firma D. prowadziła na terenie Polski i Niemiec działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i organizacji szkoleń przygotowujących do świadczenia usług opiekunek osób starszych z równoczesną nauką języka niemieckiego. Ponieważ pracownice były delegowane do pracy za granicą czasowo, przeważnie na okresy kilkunastomiesięczne, firma jako płatnik skierowała do ZUS wniosek o wydanie na rzecz pracownic formularzy A1, potwierdzających ubezpieczenia społeczne w polskim systemie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane