statystyki

Zaległości składkowe w ZUS: Epidemia podstawą do złożenia kolejnego wniosku o umorzenie

autor: Marcin Nagórek06.06.2020, 07:30; Aktualizacja: 06.06.2020, 07:56
Czy mogę złożyć ponowny wniosek o umorzenie składek, bo teraz nie mam już żadnych możliwości spłaty zadłużenia? Prowadzenie działalności zawiesiłem.

Czy mogę złożyć ponowny wniosek o umorzenie składek, bo teraz nie mam już żadnych możliwości spłaty zadłużenia? Prowadzenie działalności zawiesiłem.źródło: ShutterStock

ZUS w lutym 2020 r. odmówił umorzenia zaległości składkowych za lata 2018–2019, które sporadycznie spłacałem z niewielkich zysków, jakie osiągałem w ramach samozatrudnienia. Jednakże w marcu sytuacja się zmieniła, bo z powodu epidemii moja branża na jakiś czas praktycznie przestała istnieć i nie wiadomo, kiedy i czy wróci do poprzedniego stanu. Czy mogę złożyć ponowny wniosek o umorzenie składek, bo teraz nie mam już żadnych możliwości spłaty zadłużenia? Prowadzenie działalności zawiesiłem.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że przepisy wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej i kolejnych jej wersjach nie przewidują specjalnych reguł umarzania starszych zaległości z powodu epidemii. Nie wyklucza to jednak powoływania się na tę okoliczność.

Artykuł 31zo ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przewiduje co prawda możliwość zwolnienia ze składek, lecz tylko za określony okres. W zależności od grupy płatników może chodzić o składki za marzec ‒ maj albo kwiecień ‒ maj 2020 r.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane