statystyki

Jak obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego po zmianie wymiaru czasu pracy

autor: Elżbieta Młynarska-Wełpa04.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 04.06.2020, 09:43
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (uwzględniając pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, gdy trwało ono krócej niż 12 miesięcy).

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (uwzględniając pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, gdy trwało ono krócej niż 12 miesięcy).źródło: ShutterStock

W zakładzie pracy wprowadzono od 16 kwietnia 2020 r. na trzy miesiące obniżenie wymiaru czasu pracy dla wszystkich pracowników o 20 proc. z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia za pracę. Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy z wynagrodzeniem w wysokości 4000 zł brutto przebywała od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży. Urodziła dziecko 18 maja 2020 r. Jak obliczyć wysokość jej zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, a także urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub innej osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko albo przyjęła na wychowanie:

  • dziecko w wieku do 7. roku życia – w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia – i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  • w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7. roku życia ( w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – jdo 10. roku życia).

Ile do wypłaty po porodzie

Wysokość zasiłku chorobowego została wyliczona z wartości 3451,60 zł (4000 zł – (4000 zł × 13,71 proc.) = 4.000 zł – 548,40 zł = 3452,60 zł) i nadal będzie ona otrzymywała zasiłek chorobowy w niezmienionej wysokości, gdyż jej podstawa zasiłkowa nie została przeliczona dla niższego wymiaru czasu pracy, bo nie nastąpiło to w miesiącu powstania niezdolności do pracy ani w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania tej niezdolności do pracy.

Skoro poród nastąpił 18 maja 2020 r., pracodawca ustalając jej podstawę zasiłkową, wyliczy wartość zasiłku macierzyńskiego z kwoty 2761,28 zł miesięcznie (4000 zł × 80 proc. = 3200 zł; 3200 zł – (3200 zł × 13,71 proc.) = 3200 zł – 438,72 zł = 2761,28 zł). Wartość ta będzie stanowić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przez cały okres jego płatności – zarówno za okres najbliższych miesięcy, gdy obowiązuje obniżenie wymiaru czasu pracy w danym zakładzie pracy, jak również później podczas dalszego korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania i wypłacany jest w wysokości 100 proc., 80 proc. lub 60 proc. podstawy wymiaru. Wysokość zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest uzależniona od sposobu i terminu złożenia wniosku o udzielenie urlopu. Wysokość zasiłku macierzyńskiego w odniesieniu do urlopu ojcowskiego wynosi 100 proc. [tabela]


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane