statystyki

Psychologowie chcą własnego samorządu

autor: Agata Szczepańska03.06.2020, 07:22; Aktualizacja: 03.06.2020, 07:31
Respondenci chcą, by byli w nim reprezentowani psychologowie wszystkich specjalności. Większość gotowa jest ponosić na jego rzecz opłatę do 100 zł rocznie.

Respondenci chcą, by byli w nim reprezentowani psychologowie wszystkich specjalności. Większość gotowa jest ponosić na jego rzecz opłatę do 100 zł rocznie.źródło: ShutterStock

Ustawa chroniąca nie tylko tytuł zawodowy psychologa, ale też regulująca prawo wykonywania zawodu, konieczność powołania samorządu zawodowego oraz bezpłatne, obowiązkowe staże – takie są oczekiwania psychologów, którzy wzięli udział w badaniach zorganizowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów (OZZP).

Przebadano 4277 psychologów z całej Polski. Ponad połowa z nich zatrudniona była w systemie ochrony zdrowia. Pytano o opinię na temat ustawy o tym zawodzie, o którą środowisko to walczy od lat. Jak się okazało, 90 proc. ankietowanych jest zdania, że ustawa powinna nie tylko chronić tytuł zawodowy psychologa, ale też opisywać prawo wykonywania zawodu.

– Konieczne są regulacje w tym w zakresie. Postulujemy stworzenie bezpłatnej, dostępnej dla wszystkich obywateli ewidencji psychologów online. To podniesie bezpieczeństwo korzystania z naszych usług. Każdy w ciągu kilku sekund dowie się, czy faktycznie ma do czynienia z psychologiem, a nie z osobą podającą się za psychologa – przekonuje Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.

Blisko 99 proc. uczestników badania uważa, że kształcenie na kierunku psychologia powinno odbywać się w ramach studiów stacjonarnych dziennych. Ponad 80 proc. opowiedziało się za obowiązkowym stażem wdrożeniowym dla wszystkich lub wybranych specjalności, przy czym stażysta nie powinien ponosić kosztów z tego tytułu.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • poprostu(2020-06-03 12:33) Zgłoś naruszenie 11

    Znamy skutki funkcjonowania jedynie słusznego samorządu lekarskiego itp. To nigdy nie służy samorządności tylko "dyscyplinowaniu", czyli pozbawianiem samodzielności i odpowiedzialności (obowiązujące procedury).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane