statystyki

Tarcza 4.0: Pożyczki dla przedsiębiorców zostaną umorzone z urzędu

autor: Michalina Topolewska01.06.2020, 08:48; Aktualizacja: 01.06.2020, 08:48
– Będzie to ułatwieniem nie tylko dla pożyczkobiorców, bo nie będą musieli składać kolejnego wniosku, ale też dla urzędu, który uniknie drugiej lawiny wniosków do rozpatrzenia. Mamy dostęp do CEiDG, więc będziemy tam mogli zweryfikować, czy spełniony został warunek skorzystania z umorzenia – mówi Małgorzata Pliszka, dyrektor PUP w Nysie.

– Będzie to ułatwieniem nie tylko dla pożyczkobiorców, bo nie będą musieli składać kolejnego wniosku, ale też dla urzędu, który uniknie drugiej lawiny wniosków do rozpatrzenia. Mamy dostęp do CEiDG, więc będziemy tam mogli zweryfikować, czy spełniony został warunek skorzystania z umorzenia – mówi Małgorzata Pliszka, dyrektor PUP w Nysie.źródło: ShutterStock

Powiatowe urzędy pracy (PUP) będą z urzędu umarzać pożyczki udzielone przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej pod warunkiem, że nie zamkną działalności w okresie trzech miesięcy od jej przyznania. Poprawka przewidująca takie rozwiązanie została wprowadzona do projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych (czyli. tarczy antykryzysowej 4.0) przez sejmową komisję finansów publicznych.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 15zzd ust. 7 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wynikających z nich sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.) pożyczka może zostać umorzona, jeśli przedsiębiorca spełni wymóg utrzymania działalności gospodarczej przez trzy miesiące od jej udzielenia i wystąpi z wnioskiem w tej sprawie do PUP. Natomiast nowe brzmienie tego przepisu, zaproponowane w tarczy 4.0, zakłada, że pożyczka (wraz z odsetkami) podlega umorzeniu, jeśli mikroprzedsiębiorca będzie prowadził firmę przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia. W praktyce oznacza to, że beneficjent wsparcia nie będzie musiał składać kolejnego wniosku, a pośredniak umorzy pożyczkę z urzędu.

W przepisach przejściowych zapisano, że nowa treść art. 15zzd będzie miała zastosowanie do pożyczek udzielonych przed wejściem w życie tarczy 4.0., a zawarte umowy będą podlegały modyfikacji z mocy prawa (ich integralnym elementem jest wniosek o umorzenie pożyczki, tyle że nie jest on wypełniany). Przedsiębiorcy nie będą też musieli dokonywać żadnych zmian w złożonych dokumentach, jeśli ich wniosek o przyznanie pożyczki nie zostanie jeszcze rozpatrzony do dnia, od którego zacznie obowiązywać tarcza 4.0. PUP będzie musiał jedynie zamieścić informację o tej zmianie przepisów w swojej siedzibie i na stronie internetowej.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (57)

  • Jacek(2020-06-01 22:34) Zgłoś naruszenie 4951

    Ty chyba z Warszawy jesteś ja po tygodniu ZUS u nie płacę a i jeszcze postojowe dostałem .tylko Bogu dziękować że Tusk nie rządzi bo może na paczkę fajek by starczyło

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kierowca (2020-06-01 17:01) Zgłoś naruszenie 435

    Ja dostałem pozyczke po trzech dniach po złożeniu powiat Radzyń super obsługa

    Odpowiedz
  • Bankrut(2020-06-01 12:55) Zgłoś naruszenie 2840

    Aby umorzyć to najpierw trzeba dać. Czekam już ponad miesiąc i narazie nawet nikt nie rozpatrzył dokumentów. Cała ta pomoc to jedna wielka ściema i nie piszcie bzdur o pomocy dla przedsiębiorców, to już nawet nie jest śmieszne. Dlaczego pod tutułem tarcza antykryzysowa uchwala się zmiany w prawie wyborczym czy karnym.

    Pokaż odpowiedzi (16)Odpowiedz
  • Krynia(2020-06-01 17:33) Zgłoś naruszenie 265

    Mława też super się spisała...szybko i sprawnie..I ZUS i PUP...szacunek.

    Odpowiedz
  • Mmm(2020-06-02 05:46) Zgłoś naruszenie 244

    Otrzymałam po 2 tygodniach więc to że nie pomagają to nie jest prawda

    Odpowiedz
  • sylwek(2020-06-01 23:27) Zgłoś naruszenie 157

    Tarcza antykryzysowa o tyle jest fajna, że uwzględnia nawet najmniejszych, którzy stanowią przecież największą grupę. Pogrzebałem na stronie PFR i wiem, że mam możliwość otrzymania jednorazowej wypłaty czy zawiesić ZUS :) a to kiedy pracuje sam na siebie bardzo dużo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marian(2020-06-01 09:37) Zgłoś naruszenie 1234

    Czy Państwa obrazek banknotu 100 PLN z maseczką nie narusza przepisów art. 136 §1 kodeksu karnego, zgodnie z którym: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nie pracujsnca(2020-06-01 17:09) Zgłoś naruszenie 910

    A co z szarymi ludźmi co stracili pracę nie moga zapłacić kredytów banki jeszcze starają się zrozumieć ludzi ale wendykatorzy tylko kasa kasa a skąd ma wziosc człowiek jak stracił prace przez dewutygodnia kwsrsntsne s pracofawcs ma wiencej praea niz pracownik olali rząd pracoenikow i ludzi szsrych msja ich gdzieś

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2020-06-01 22:20) Zgłoś naruszenie 82

    Dostałem przelew na 5k pln po miesiącu i 5 dniach od złożenia w-wniosku w PUP Rzeszów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czekam na swoją dolę (2020-06-02 05:23) Zgłoś naruszenie 83

    Cała wasza ciężka praca była ch... warta jak w piosence Kazika. Moja zresztą też.

    Odpowiedz
  • Matii(2020-06-02 07:57) Zgłoś naruszenie 72

    W zależności od powiatu i znajomości czeka się od tygodnia do 2miesiacy, ale dadzą wszystkim

    Odpowiedz
  • Mirek(2020-06-01 13:38) Zgłoś naruszenie 553

    Non stop przedsiebiorcy nidobrze mi sie robi jak to czytam krew mnie zalewa a co ze emerytami i recistami.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Pytająca(2020-06-01 19:06) Zgłoś naruszenie 52

    A ja mam problem z postojowym, dziś dostałam odmowę przyznania, ponieważ nie wykazałam spadku - składałam w maju po raz pierwszy i do porównania miałam marzec i kwiecień, oba miesiące dochód 0. Ostatni przychód miałam w lutym, ale nie mogłam wcześniej złożyć wniosku, ponieważ wg przepisów przed zmianą był jedynie dla samozatrudnionych. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Co mam zrobić, jest sens się odwoływać? Jeśli złożę powtórnie wniosek w czerwcu to sytuacja jest identyczna - kwiecień do maja i znowu 0 i 0. Proszę o jakąś podpowiedź

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Niech Was Pan Bóg błogosławi :)(2020-06-03 07:00) Zgłoś naruszenie 43

    Cóż. Rzeczywistość jest taka, że (nie)rząd zamknął ludziom biznesy administracyjnie [wszak żadnego świrusa nie ma, a jeśli jest koronawirus, to, jak nazwa mówi, najpierw korony poraża ;) ], a teraz wszyscy, jak niewolnicy, wiszą u klamki i żebrzą. Ma być system niewolniczy, to jest. To identycznie jak z podatkami: podniosą na 90% a potem obniżą do 80% i radocha w narodzie, że uchacha. Chyba pora się ocknąć z tej naiwności, bo ani Kaczuchy ani Wermachty nie mają znaczenia. To jedna swołocz tworząca pozór różnorodności.

    Odpowiedz
  • Pyra (2020-06-02 14:45) Zgłoś naruszenie 44

    W Poznaniu nie dają. Pan prezydent woli ścieżki rowerowe budować

    Odpowiedz
  • ZElblaga(2020-06-02 09:44) Zgłoś naruszenie 33

    Dostałem 5k po 26 dniach. Spłaciłem zaległości podatkowe, kosztowe, i inne związane z prowadzoną działalnością. Co prawda długo to trwało w Elblągu, bo w mniejszych No Dzierzgoń to 5 dni. Zapłaciłem np. Podatek od nieruchomości do urzędu miasta, gdzie przez dwa miesiące nic się nie działo. Urzędy to czasami jak pasożyt lub rąk na zdrowym organiźmie

    Odpowiedz
  • Włodek(2020-06-07 13:40) Zgłoś naruszenie 20

    We Wrześni też nie było problemów. PUP zadziałał sprawnie.

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-06-02 19:07) Zgłoś naruszenie 21

    po około 3 tygodnia u mnie i u znajomego na koncie kasa

    Odpowiedz
  • AS(2020-06-17 19:26) Zgłoś naruszenie 10

    Zamość - przelew dostałem dziś, 3 dni robocze od złożenia wniosku.

    Odpowiedz
  • Maciej(2020-06-02 10:52) Zgłoś naruszenie 03

    Zapomni o postojowym jak niezaplaciles zusu. Emeryct mundurowy placi grosxe na zus aale wsxystko dostanie. Ja nie otsxymalem postojowego. Popsul. Mi. Sie zroflo zatobkowania. Zero. Zarobku zus musze placic a pomocy. Zero.

    Odpowiedz