statystyki

Tarcza antykryzysowa 3.0: Zwolnienia ze składek ZUS

autor: Joanna Śliwińska29.05.2020, 08:02; Aktualizacja: 29.05.2020, 08:06
Ostatnia nowelizacja specustawy o COVID-19 wprowadziła możliwość zwolnienia ze składek dla osób korzystających z ulgi na start.

Ostatnia nowelizacja specustawy o COVID-19 wprowadziła możliwość zwolnienia ze składek dla osób korzystających z ulgi na start.źródło: ShutterStock

Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące zwolnień ze składek ZUS na podstawie tarczy antykryzysowej 3.0.

Prowadzę działalność od stycznia 2020 r. Korzystam z ulgi na start. Nie występowałem wcześniej o zwolnienie ze składek, bo dowiedziałem się, że mi nie przysługuje. Podobno jednak teraz taka możliwość istnieje. Czy mogę zwrócić się o zwrot składki zdrowotnej za maj i kwiecień, którą już opłaciłem?

Tak, ostatnia nowelizacja specustawy o COVID-19 wprowadziła możliwość zwolnienia ze składek dla osób korzystających z ulgi na start. Do 16 maja nie było to możliwe, bo art. 31zo ust. 2 specustawy wprowadzał zasadę, że płatnik będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa), opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, może być na swój wniosek zwolniony z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także na fundusze. Odesłanie do art. 8 ust. 6 ustawy systemowej powodował, że pomocą nie byli objęci korzystający z ulgi na start, mimo że są zobowiązani do opłacania składki zdrowotnej. Nie są oni bowiem traktowani przez ustawę systemową jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność, są natomiast na mocy art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców uważani za osoby prowadzące działalność gospodarczą. Różnica wydawałoby się niewielka, lecz znacząca w skutkach.

Ta sytuacja uległa zmianie wraz z nowelizacją specustawy i nowo dodanym art. 31zo ust. 2b. Na jego mocy ze zwolnienia ze składki zdrowotnej może skorzystać także przedsiębiorca korzystający z ulgi na start. Warunkiem jest, aby prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r. oraz spełnił warunki dotyczące przychodu i dochodu. Otóż zwolnienie będzie przysługiwało osobom, których przychód w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek o zwolnienie, nie przekroczył trzykrotności prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia, a więc znanego limitu 15 681 zł. Jeśli jednak przychód przedsiębiorcy próg ten przekroczył, to nadal może ubiegać się o zwolnienie, o ile dochód za pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek, nie przekroczył 7000 zł.

Przy czym to, co odróżnia zwolnienie przewidziane dla osób korzystających z ulgi na start od obowiązujących dotychczas rozwiązań dla prowadzących pozarolniczą działalność, jest to, że ci pierwsi mogą skorzystać ze zwolnienia jedynie za kwiecień i maj, z wyłączeniem marca, podczas gdy ci drudzy – także za marzec.

Skoro w opisywanej sytuacji przedsiębiorca składki za kwiecień już zapłacił, to jeśli złoży wniosek o zwolnienie, na jego koncie powstanie nadpłata. Powinien więc złożyć wniosek o zwolnienie za kwiecień i maj oraz wniosek o zwrot nadpłaty, a więc opłaconej składki zdrowotnej za kwiecień. 

Podstawa prawna


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane