statystyki

Mieszkańcy DPS-ów będą się starzeć, a ich stan zdrowia pogarszać. Co czwarty z nich kwalifikuje się do opieki długoterminowej

autor: Klara Klinger, Paulina Nowosielska24.05.2020, 19:00
starość

Koronawirus ujawnił brak sprawnego systemu opieki długoterminowej nie tylko w Polsce. „W całej Europie opieka długoterminowa była często zaniedbywana. Sposób działania tych placówek ułatwia wirusowi rozprzestrzenianie się” – przyznał dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Henri P. Kluge.źródło: ShutterStock

Politycy zapomnieli, że mieszkańcy domów pomocy społecznej będą się starzeć, a ich stan zdrowia pogarszać. Eksperci szacują, że dziś co czwarty z nich kwalifikuje się do opieki długoterminowej.

W ybudujcie więzienia i najlepiej wszystkich nas w nich pozamykajcie. Albo rozkręćcie akcję pod hasłem „dorwij dyrektora” – denerwuje się Adrianna Gołuch, dyrektor Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji Ad-Finem w Czernichowie, w którym do niedawna przebywało prawie 200 pacjentów. Dziś nie ma już tam nikogo.

To jej reakcja na postępowanie prowadzone obecnie przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej. Jak informuje jej rzeczniczka prasowa Agnieszka Michulec, wszczęto je na podstawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, które złożyli starosta powiatowy w Żywcu i tamtejszy sanepid. Sprawa badana jest pod kątem przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej (art. 165 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego). Grozi za nie kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Jak słyszymy, prokuratura przygląda się zgonom ok. 30 osób.

Kombinezony wciąż jadą

– Od tygodni docierały do nas coraz bardziej niepokojące informacje – mówi wójt gminy Czernichów Barbara Kos-Harat. Pracownicy Ad-Finem mówili jej, że nie mogą doprosić się maseczek; że dostają jedną parę rękawiczek na poranną toaletę 16 pacjentów. Alarmowali o tajemniczych gorączkach u pensjonariuszy, których nie sposób obniżyć. I o tym, że dyrekcja bagatelizuje sprawę.

– To mała miejscowość, wszyscy o wszystkich wiedzą. Choćby o tym, że 28 marca pracownica kuchni z tej placówki poszła na zwolnienie z objawami koronawirusa. Kilka dni później wylądowała w szpitalu jednoimiennym. Pracownicy dowiedzieli się o tym nieoficjalnie, a nawet taka informacja nie zmieniła nic w procedurach placówki – relacjonuje wójt. Opowiada, że w kwietniu przyjęto tam nowe osoby. Mimo że na stronie internetowej Ad-Finem do dziś wisi komunikat: „Uwaga! Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wszystkie przyjęcia do naszego Ośrodka zostały wstrzymane z dniem 16 marca 2020 r. do odwołania!”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • FERIE !(2020-05-26 10:51) Zgłoś naruszenie 60

  FERIE 2020)- ŚLĄSK od 13 stycznia. Duża cześć Śląska jeździ na narty do alp Włochy itp. Wirus był już na śląsku w styczniu , lutym - wtedy był bardzo duży wzrost zachorowań na grypę!!!!! Myślę że wiele osób to wie a teraz po dwóch-trzech miesiącach robią na testy:-(. Ile tych testów ? gdyby robili tyle na zachodzie to mielibyśmy kilka milionów zakażonych. Koronawirusy były są i będą a ten został wykryty czy przez przypadek ??? To jak moje dziecko pójdzie do szkoły i zarazi się ospa różyczka lub też tym wirusem to tez złoże doniesienie do prokuratury na brak środków ochrony w szkole - ale to chyba nie o to chodzi w tym wszystkim.

  Odpowiedz
 • Józef(2020-05-24 21:21) Zgłoś naruszenie 61

  Jestem stary, ale jary. Pytam , dlaczego ukochane i rozpieszczone dzieci i wnuki nie opiekują się swoimi dziadkami i pradziadkami ? Co się stało z majątkiem dziadków ? Przecież mieszkanie mieli, kto je posiadł ? Obcy ? Przecież mają emerytury, kto je odbiera ?. Obcy? . Nie zwalajcie winy na Państwo, drodzy i kochani przez dziadków synowie, córki, wnuki i prawnuki. Wezcie się za opiekę sami, albo solidnie nadzorujcie DPS-y, którym oddaliście bliskich. Dziennikarze, miejcie sumienie, a nie politykę w potylicy !!! Artykuł mnie wkurza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • konrad(2020-05-25 07:38) Zgłoś naruszenie 10

  A co w tym odkrywczego że ludzie z czasem się starzeją .Sensacją było by gdyby było odwrotnie.

  Odpowiedz
 • ww(2020-05-25 07:45) Zgłoś naruszenie 10

  Każda placówka ma budżet i kupuje nie patrzy na dary i co jej skapnie, dodatkowo wprowadza się reżim sanitarny, liczy się na odpowiedzialność pracowników..masz gorączkę nie pokazujesz się w pracy...a dzieci i wnukowie dzwonią do DPS czy dziatki jeszcze żyją bo może już nie i weźmie się depozyt liczony w tysiącach złotych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane