Firmy zagrożone utratą statusu zakładu pracy chronionej

autor: Michalina Topolewska21.05.2020, 07:51; Aktualizacja: 21.05.2020, 07:55
Zmniejszenie liczby pełnych etatów poniżej 25 może mieć też inne konsekwencje.

Zmniejszenie liczby pełnych etatów poniżej 25 może mieć też inne konsekwencje.źródło: ShutterStock

Decyzja o obniżeniu wymiaru czasu pracy osobom, których pensje mają być objęte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej, może spowodować, że pracodawca wypadnie z chronionego rynku pracy.

Taki może być efekt sięgnięcia po instrument wsparcia przewidziany w art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.). Zgodnie z nim przedsiębiorstwo, w którym z uwagi na epidemię koronawirusa doszło do spadku obrotów gospodarczych, może wystąpić o wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do pensji osób objętych przestojem ekonomicznym lub takich, którym zmniejszona została wysokość etatów.

Problem w tym, że skorzystanie z tej drugiej opcji może mieć poważne konsekwencje dla pracodawców mających status zakładu pracy chronionej (ZPChr). Jednym z podstawowych wymogów, które firma musi spełnić, aby go posiadać, jest bowiem zatrudnianie nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Taki warunek został określony w art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.).

– W przypadku niektórych pracodawców, którzy zdecydują się na obniżenie etatów podwładnym, może się okazać, że nie będą już mieli 25 zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. To zaś oznacza utratę statusu ZPChr i z głosów, jakie docierają do nas od pracodawców, wynika, że jest to realne zagrożenie – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane