Zasiłek opiekuńczy już nie dla rodziców dzieci do lat 8? Ważne zmiany w tarczy antykryzysowej

20.05.2020, 19:51; Aktualizacja: 22.05.2020, 16:56
Artykuł 46 ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0 zlikwidował możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców dzieci do lat 8.

Artykuł 46 ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0 zlikwidował możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez rodziców dzieci do lat 8.źródło: ShutterStock

Od 25 maja 2020 roku rodzicom (w tym rodzicom będącym rolnikiem i funkcjonariuszem) dzieci do lat 8, którzy korzystali z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna nie będą mogli z niego już korzystać. Taki jest efekt wprowadzonej ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0. Dodatkowy zasiłek na okres do 14 czerwca 2020 roku będzie dalej przysługiwał rodzicom dzieci z niepełnosprawnością w tym rodzicom będącymi funkcjonariuszami i rolnikami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • Mamam(2020-05-20 23:05) Zgłoś naruszenie 4722

    Nie wprowadzicie zamętu. Do 14 czerwca zasiłek należy sie wszystkim rodzicom, którzy nie zdecydują sie posłać dziecka do szkoły czy przedszkola!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wkurzona(2020-05-20 23:09) Zgłoś naruszenie 2811

    Czy w ogóle ktokolwiek myśli w tym naszym rządzie? Co to ma być? Chaos i wprowadzanie ludzi w błąd!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Teresa(2020-05-21 06:29) Zgłoś naruszenie 814

    A jaką pomoc może otrzymać matka samotnie wychowująca dziecko.Pracy przed koronawirusem nie miała (w trakcie szukania)Przedszkola nie ma, innej opieki nie można zapewnić, trzeba być z dzieckiem w domu i płacić normalnie rachunki też jesteśmy rodziną.Tu już tarcze nie obowiązują.Podwójnie pokrzywdzenie przez życie.Kto samotnej matce pomoże Dziadkowie emeryci sami dla siebie nie mają za wiele.Jak żyć

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Adamo(2020-05-21 06:33) Zgłoś naruszenie 306

    Czyżby nasz "Salomon" zauważył, że "z pustego" na dłuższą metę nie da się "lać" bez końca? Kasa się pewnie kończy.

    Odpowiedz
  • Arkadys(2020-05-21 07:05) Zgłoś naruszenie 2417

    Na stronie ministerstwa jest wyraźnie napisane że rodzice którzy boją się o zdrowie swojego dziecka i podejmą decyzję o nie puszczeniu dziecka do przedszkola to też moją prawo do dodatkowych dni opiekuńczych ustalonych przez ministerstwo do 14.06.2020

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2020-05-21 08:14) Zgłoś naruszenie 234

    A jak rozwiążą problem, liczby dzieci ograniczonej w żłobku lub przedszkolu. Byla mowa jeżeli się boimy to nie musimy oddawać dzieci do placówek. Teraz miejsc nie ma i co mamy zrobić? Chyba zabrać dzieci ze sobą do pracy.

    Odpowiedz
  • XYZ(2020-05-21 09:09) Zgłoś naruszenie 92

    Niby gazeta prawna, a czytanie ustaw ze zrozumieniem kuleje. Te zapisy wskazują na to, że funkcjonariuszom w myśl ust.4 tej ustawy mającym zdrowe dzieci zasiłek nie będzie się należał i mają wrócić do służby. Nic więcej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KaroLina(2020-05-21 09:20) Zgłoś naruszenie 288

    Troche to niesprawiedliwe bo kazdy rodzic boi sie o swoje dziecko... A co z tymi dzieciami co skończyli 8 lat , rodzic sam wychowuje dziecko, a musi iść do pracy... Wtedy to dziecko ma zostać w domu samo... O tych dzieciach i rodzicach to nikt niepomyslal. Kazde dziecko potrzebuje uwagi. Czym sie różni rodzic dziecka 7 letniego a 9 letniego??? Jeden rodzic ma zasiłek a drugi nie i musi kombinować na wszystkie sposoby aby niezostawiac dziecka samego w domu... Dzieci do lat 13 niemoga sami wychodzic na dwór a w domu same to mogą zostać??? Porażka.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Niania(2020-05-21 09:51) Zgłoś naruszenie 86

    Byłam nianią i mogłam nadal pilnować dziecka mama wybrała opiekę w domu bo Państwo daje ja nawet za ostatni miesiąc nie dostałam wynagrodzenia bo rodzice są pewni że do września tak będą dostawać a nianię unikają to dobrze

    Odpowiedz
  • Franek(2020-05-21 10:02) Zgłoś naruszenie 253

    Rząd uznał nagle że ośmiolatek to dorosła osoba. Ale wcześniej jakby rodzic był po jednym piwie i sąsiad by zakapował to rodzic by miał problemy że naraża dziecko na brak opieki .

    Odpowiedz
  • Kto (2020-05-21 10:31) Zgłoś naruszenie 143

    Ale już o policjantach to nie dodali komentarza. Jak to naprawdę wygląda z zasilkiem.

    Odpowiedz
  • Zainteresowana mama(2020-05-21 11:01) Zgłoś naruszenie 1918

    Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd!!! Dzwonilam do ministerstwa pracy są to bzdury zasiłek należy się na starych zasadach nadal dla dziecka do 8 roku zycia ...zostalo bez zmian o nie prawdą jest ze juz nie bedzie przysługiwać!! Dla dziecka ,które nie moze pójść do przedszkola z powodu zamknięcia placówki jak i dla dziecka, które nie zostaje poslane z woli rodzica. Rodzic ma prawo do zasiłku nadal....

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tylko mnie zdenerwowaliście(2020-05-21 11:23) Zgłoś naruszenie 94

    won z tymi clickbaitowymi artykułami!

    Odpowiedz
  • Mariusz ...(2020-05-21 13:41) Zgłoś naruszenie 75

    Tarcza rządowa to jedno wielkie nic nic nic !!!!! Nie zagłosuje na nich już na pewno.

    Odpowiedz
  • m(2020-05-21 16:45) Zgłoś naruszenie 113

    Ja rozumiem że kiedyś trzeba wrócić do normalności ale chcę wiedzieć czy jest bezpiecznie dla dziecka czy po prostu nie ma kasy a zrównoważony budżet to lipa. Oświadczenie ministerstwa o zasiłku mnie nie interesuje bo ZUS nie ma podstawy prawnej do naliczania i wypłaty. W normalnym kraju wypadało by poinformować obywateli wcześniej a wygląda to tak, że szkoła nie wie co od poniedziałku, nie wie, czy przyjdzie 6 czy 100 dzieci, ZUS nie wie co dalej z zasiłkiem, w tv cisza tylko portale coś tam piszą. A faktycznie art. 4, ustawy COVID-19 (Dz. Ust. 2020 poz 374 ze zm.) wchodzi w życie 25.05.2020 r. i wyjaśnia co dalej z zasiłkiem ale pytanie czy to pomyłka bo chłopaki napisali to na kolanie o 2 w nocy czy koniec zasiłku opiekuńczego.

    Odpowiedz
  • Wiola(2020-05-21 19:52) Zgłoś naruszenie 64

    Ludzie... ten artykuł celowo tak został napisany, aby było jak najwięcej wyświetleń... sama się na to nabrałam. Chwytliwy nagłówek....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Antonina(2020-05-21 22:15) Zgłoś naruszenie 79

    Chore,my zapiepszamy mając dzieci w domach i jeszcze obcięte etaty a reszta za swoje dzieci ma dopłatę bo muszą się nimi opiekować .Bidulki ,trzeba było nie rodzić skoro się tak męczycie.Jedne mogą pracować a innym trzeba dopłacać za opiekę nad własnym dzieckiem .Chore Pąństwo i przepisy. Współczuję zmęczonym mamusiom.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zainteresowana (2020-05-21 23:08) Zgłoś naruszenie 11

    Proszę o wyjaśnię czy dalej będzie przysługiwał zasiłego z powodu Covid - 19 czy już nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mama(2020-05-22 09:28) Zgłoś naruszenie 31

    Celowe mącenie wody!

    Odpowiedz
  • Dermatolog(2020-05-22 11:36) Zgłoś naruszenie 14

    Kolejna fejkowa strona powiązana z opozycją

    Odpowiedz