Pracujemy nad podniesieniem zasiłku dla bezrobotnych – zapewniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Oszacowała, że na koniec roku będzie ok. 1,3-1,4 mln bezrobotnych.

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł i dodatkowy zasiłek trzymiesięczny w kwocie 1300 zł dla tracących pracę. Obecnie przez pierwsze trzy miesiące bezrobotny, który ma od 5 do 20 lat stażu pracy, otrzymuje zasiłek w wysokości 861,40 zł brutto (741,87 zł netto).

Minister Maląg w środę w radiowej Jedynce zapewniła, że rząd ma już przygotowane "warianty podniesienia zasiłku". "Mówimy o kwocie, o której pan premier wspomniał – 1200 zł" – wskazała.

"Pracujemy nad tym razem z panem prezydentem, który również nad tym tematem się pochyla" – powiedziała. Dodała, że prowadzone są analizy wzrostu bezrobocia.

Reklama

Minister oszacowała, że na koniec roku będzie ok. 1,3-1,4 mln bezrobotnych.

"Bardzo niechętnie wypowiadam się, ile planujemy osób bezrobotnych na koniec roku. Planujemy, aby tych osób było jak najmniej, aby ochronić miejsca pracy, aby pracodawcy mogli prowadzić swoje firmy, a Polacy, aby mogli pracować, aby ich rodziny mogły dobrze żyć" – powiedziała minister.