statystyki

Zmarli na koronawirus. To nie jest świat dla starych ludzi

autor: Klara Klinger, Paulina Nowosielska20.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.05.2020, 08:37
senior, smutek

senior, smutekźródło: ShutterStock

Systemy, w jakich funkcjonowały domy pomocy społecznej, były w większości państw zaniedbywane latami. Zapłaciliśmy za to falą zgonów.

Hiszpania, Kanada, Włochy – w kolejnych krajach toczą się śledztwa w sprawie możliwych zaniechań w placówkach opiekuńczych podczas epidemii, które doprowadziły do fali zgonów. Szwedzka minister zdrowia przeprosiła publicznie za to, że państwo zawiodło. – To, co się stało, jest porażką całego społeczeństwa – mówiła Lena Hallengren w publicznej telewizji.

Śledczy w różnych państwach badają, czy działania zapobiegające rozpowszechnianiu się zakażeń w domach opieki, przede wszystkim izolacja chorych na COVID-19 pensjonariuszy, nie były podejmowane zbyt późno. Eksperci mówią wprost: w całej Europie koronawirus spustoszył domy opieki. Coraz częściej pada pytanie, dlaczego rządy, planując walkę z pandemią, pominęły najbardziej narażoną na chorobę grupę, czyli mieszkańców takich placówek.

Według danych, zebranych przez naukowców z London School of Economics, od jednej trzeciej do połowy zgonów spowodowanych wirusem w Belgii, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech miało miejsce w domach opieki. W wielu krajach prawdziwe liczby dopiero wychodzą na jaw, bo zgony w domach opieki nie były ujmowane osobno w danych krajowych. W Hiszpanii, choć oficjalnych danych jeszcze nie ma, jest mowa nawet o 16 tys. osobach zmarłych w domach opieki, na 27 tys. wszystkich zgonów. W Madrycie dziennikarze wskazują, że 42 proc. śmierci właśnie było w takich placówkach.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • Inspektor Pracy(2020-05-20 10:38) Zgłoś naruszenie 73

  Na to własne liczy PO wydłużając wiek emerytalny.:-Jak wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad kilkaset osób. A ja się pytam,PO i PSLu -- czy szacowano ile na przykład ludzi nie dożywa wydłużonego przez te ugrupowania nowego wieku emerytalnego dla osób zatrudnianych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Którym to po latach takiego mozołu odebrali wstecznie po fakcie tej pracy, prawo do emerytury w godnym dla takiego zatrudnienia wieku.? -a może wyparliście się tych śmierci ! -które to po 2008r -wskutek Ustawy POmostowej _do nadal powodują, że w całej Polsce co tydzień rodziny tak zatrudnionych, często Takich już zmarłych odprowadzają Ich zwłoki na cmentarz. Zapewne jest Ich od dawna znacznie więcej niż w Polsce będzie ofiar tego wirusa. Hmm POmyśleliście ,wspomnieliście?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-05-20 21:51) Zgłoś naruszenie 20

  Fundusze emerytalne zostały rozkradzione - i rozfurlone na tzw. imigrantów . A propos : z okazji dzisiejszego święta pszczół nadmienię , że taka rodzina pszczela - czyli ul , to rozpoznaje się po zapachu , i jeśli jakieś obce śmierdziele się pojawią , to następuje atak bez ostrzeżenia . Skąd więc się teraz biorą "te" różnice ??? - bo pszczoły nie biorą łapówek .

  Odpowiedz
 • Hmm(2020-05-20 15:50) Zgłoś naruszenie 13

  No i zatkało PO kakao

  Odpowiedz
 • pt(2020-05-20 18:05) Zgłoś naruszenie 10

  Wczęśniejsza ustawa z grudnia 1998r została wprowadzona od 1.01.1999 ,aby ograniczyć odejście na wcześniejszą emeryturę za pracę w warunkach szkodliwych i szczególnych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kika(2020-05-21 18:59) Zgłoś naruszenie 00

  miara cywilizacji jest pomoc i opieka nad starszymi ,schorowanymi ludzmi ,gdy jest odwrotnie to jest barbarzyństwo i eutanazja

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane