statystyki

Zmarli na koronawirus. To nie jest świat dla starych ludzi

autor: Klara Klinger, Paulina Nowosielska20.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 20.05.2020, 08:37
senior, smutek

senior, smutekźródło: ShutterStock

Systemy, w jakich funkcjonowały domy pomocy społecznej, były w większości państw zaniedbywane latami. Zapłaciliśmy za to falą zgonów.

Hiszpania, Kanada, Włochy – w kolejnych krajach toczą się śledztwa w sprawie możliwych zaniechań w placówkach opiekuńczych podczas epidemii, które doprowadziły do fali zgonów. Szwedzka minister zdrowia przeprosiła publicznie za to, że państwo zawiodło. – To, co się stało, jest porażką całego społeczeństwa – mówiła Lena Hallengren w publicznej telewizji.

Śledczy w różnych państwach badają, czy działania zapobiegające rozpowszechnianiu się zakażeń w domach opieki, przede wszystkim izolacja chorych na COVID-19 pensjonariuszy, nie były podejmowane zbyt późno. Eksperci mówią wprost: w całej Europie koronawirus spustoszył domy opieki. Coraz częściej pada pytanie, dlaczego rządy, planując walkę z pandemią, pominęły najbardziej narażoną na chorobę grupę, czyli mieszkańców takich placówek.

Według danych, zebranych przez naukowców z London School of Economics, od jednej trzeciej do połowy zgonów spowodowanych wirusem w Belgii, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech miało miejsce w domach opieki. W wielu krajach prawdziwe liczby dopiero wychodzą na jaw, bo zgony w domach opieki nie były ujmowane osobno w danych krajowych. W Hiszpanii, choć oficjalnych danych jeszcze nie ma, jest mowa nawet o 16 tys. osobach zmarłych w domach opieki, na 27 tys. wszystkich zgonów. W Madrycie dziennikarze wskazują, że 42 proc. śmierci właśnie było w takich placówkach.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • Inspektor Pracy(2020-05-20 10:38) Zgłoś naruszenie 73

  Na to własne liczy PO wydłużając wiek emerytalny.:-Jak wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad kilkaset osób. A ja się pytam,PO i PSLu -- czy szacowano ile na przykład ludzi nie dożywa wydłużonego przez te ugrupowania nowego wieku emerytalnego dla osób zatrudnianych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Którym to po latach takiego mozołu odebrali wstecznie po fakcie tej pracy, prawo do emerytury w godnym dla takiego zatrudnienia wieku.? -a może wyparliście się tych śmierci ! -które to po 2008r -wskutek Ustawy POmostowej _do nadal powodują, że w całej Polsce co tydzień rodziny tak zatrudnionych, często Takich już zmarłych odprowadzają Ich zwłoki na cmentarz. Zapewne jest Ich od dawna znacznie więcej niż w Polsce będzie ofiar tego wirusa. Hmm POmyśleliście ,wspomnieliście?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-05-20 21:51) Zgłoś naruszenie 20

  Fundusze emerytalne zostały rozkradzione - i rozfurlone na tzw. imigrantów . A propos : z okazji dzisiejszego święta pszczół nadmienię , że taka rodzina pszczela - czyli ul , to rozpoznaje się po zapachu , i jeśli jakieś obce śmierdziele się pojawią , to następuje atak bez ostrzeżenia . Skąd więc się teraz biorą "te" różnice ??? - bo pszczoły nie biorą łapówek .

  Odpowiedz
 • Hmm(2020-05-20 15:50) Zgłoś naruszenie 13

  No i zatkało PO kakao

  Odpowiedz
 • pt(2020-05-20 18:05) Zgłoś naruszenie 10

  Wczęśniejsza ustawa z grudnia 1998r została wprowadzona od 1.01.1999 ,aby ograniczyć odejście na wcześniejszą emeryturę za pracę w warunkach szkodliwych i szczególnych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kika(2020-05-21 18:59) Zgłoś naruszenie 00

  miara cywilizacji jest pomoc i opieka nad starszymi ,schorowanymi ludzmi ,gdy jest odwrotnie to jest barbarzyństwo i eutanazja

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane