statystyki

SN: Po śmierci męża trzeba spłacić zaległy ZUS

autor: Michał Culepa19.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:53
Pan D. prowadził działalność gospodarczą, z tytułu której był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS jeszcze w 1998 r. Dwa lata później został zatrudniony w spółce T. na podstawie umowy o pracę. Od grudnia 2002 r. został wyłączony z ubezpieczeń jako pracownik.

Pan D. prowadził działalność gospodarczą, z tytułu której był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS jeszcze w 1998 r. Dwa lata później został zatrudniony w spółce T. na podstawie umowy o pracę. Od grudnia 2002 r. został wyłączony z ubezpieczeń jako pracownik.źródło: ShutterStock

Rozdzielność majątkowa nie uchroni wdowy przed odpowiedzialnością za długi składkowe zmarłego męża, gdyż po przyjęciu spadku obejmuje swoją część majątku wraz z zobowiązaniami wobec ZUS – orzekł Sąd Najwyższy.

Pan D. prowadził działalność gospodarczą, z tytułu której był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w ZUS jeszcze w 1998 r. Dwa lata później został zatrudniony w spółce T. na podstawie umowy o pracę. Od grudnia 2002 r. został wyłączony z ubezpieczeń jako pracownik. Pięć lat później ZUS stwierdził w decyzji, że w tej sytuacji powinien być ubezpieczony z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (której nie przerwał ani nie zawiesił). Decyzja się uprawomocniła i w efekcie powstał dług składkowy, który corocznie narastał. W 2015 r. pan D. nagle zmarł.

Rok później spadek po nim nabyli żona i dwójka dorosłych dzieci. Wraz z nim odziedziczyli także dług wobec ZUS. Zakład wydał w stosunku do wszystkich spadkobierców decyzje ustalające ich zobowiązania. Wdowa odwołała się od decyzji organu, wskazując, że między nią a mężem istniała rozdzielność majątkowa. W związku z tym nie powinna ponosić odpowiedzialności osobistej za długi składkowe zmarłego.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (49)

  • Xxxx(2020-05-19 17:43) Zgłoś naruszenie 1075

    Dług się dziedziczy a składki przepadają jaka to sprawiedliwosc

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • tadeusz(2020-05-19 14:41) Zgłoś naruszenie 977

    Po śmierci 65 letni bo mężczyzny który płacił całe życie ZUS ZUS oddaje tylko 4 tysiące na pogrzeb

    Odpowiedz
  • Mus-czekoladowy(2020-05-19 17:42) Zgłoś naruszenie 889

    ZUS rabuje kogo się da. To nieustraszeni pogromcy wdów i sierot. Można ich nazwać wprost: (w tym miejscu do wstawienia najbardziej obelżywe słowo).

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrew(2020-05-19 20:58) Zgłoś naruszenie 654

    Mase ludzi umiera a gdzie sa skladki powinny dostac dzieci jak nie żona

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Konfederata(2020-05-19 17:53) Zgłoś naruszenie 4913

    Niepojęte ze przy tak patologicznym systemie tylko jedna racjonalną parta konsekwentnie postuluje zerwanie z przymusowym ZUS..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bas(2020-05-19 21:31) Zgłoś naruszenie 396

    Jak to spłacić zaległy ZUS mój Tata umarł biorąc kilka miesięcy emeryturę pracując 45 lat Mama nie dostała nic Cały świat wypłaca podwyższona za męża lub żonę Gdzie te pieniądze Sąd daje rozdzielczość majątkowa I ten sam Sąd każe spłacać dług po zmarłym A gdzie banda urzędników Co robią grają w gry na komputerze zamiast ściągać przed śmiercią jeśli coś ma Mógł np płacić w ratach i zginąć wcwyoadku Zostawiajac dzieci Słuchajcie jak Ta paranoja się nie skończy to miodem Codvil -19 uśmierci wszystkich idiotow

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zły Polak(2020-05-20 06:41) Zgłoś naruszenie 365

    Dlaczego składki odkładane przepadają. Nigdzie nie podpisywałem że się zrzekam swojch odłożonych pieniędzy na emeryturę. Jak umrę to rodzina dostanie 4000zl. A gdzie reszta za moją ciężką pracę. Złodzieje ze Zusu potem dostajecie podwyżki, albo premię. Spotkania integracyjne .My społeczeństwo nie będziemy was sponsorować.

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-05-20 11:58) Zgłoś naruszenie 333

    Po śmierci męża żona musi zapłacić zaległe składki, ale po śmierci męża emeryta zona nie dostaje od ZUS ani grosza z emerytury męża, jak to ma miejsce w wielu krajach. We Francji w takiej sytuacji wdowa dostaje swoją emeryturę i 70 czy 80 % emerytury po zmarłym mężu, a u nas nic, ale dług to spłacić musi, ZENADA, W JAKIM CHORYM KRAJU ZYJEMY!!!!

    Odpowiedz
  • Patryjota nie idiota (2020-05-20 04:05) Zgłoś naruszenie 288

    Trzeba w porę przepisać majątek, a na sam koniec długi zapisać ZUS i kaczyńskiemu jarusiowi żeby ssał z radości kakałko swojemu kotowi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2020-05-20 11:03) Zgłoś naruszenie 263

    Mój mąż zmarł 3 miesiące przed przejściem na emeryturę. Pieniadze odkładanie tak ciężko na emeryturę - bo była budowa domu, czasem brakowało na jedzenie, a Zus musiał być zawsze opłacony - przepadły. A przecież on miał indywidualne konto w zus, i na tym koncie były jego uskładane pieniądze i powinni je dostać spadkobiercy. Pieniądze przepadły, dostał je ktoś inny - w zasadzie nie dostał tylko zus je zabrał. Dlaczego nasze pieniądze ktokolwiek zabrał!!! Należy bezwzględnie zmienić te bezduszne przepisy. .

    Odpowiedz
  • Rencista (2020-05-20 07:36) Zgłoś naruszenie 215

    To jest klika cwaniaków lotruw nirobuw pod kierownictwem rządu patrzeć nie mogę na te wstrętne fałszywe ryje

    Odpowiedz
  • Czesia(2020-05-20 09:30) Zgłoś naruszenie 213

    Moja mamusia płaciła składki do do końca swojego życia zmarła w wieku 91 lat. Pytam gdzie są jej składki. Raz dostała tylko 13 pensje. Proszę obliczyć ile ZUS i państwo skoszystalo z jednego człowieka. Złodzieje

    Odpowiedz
  • Mariusz(2020-05-20 11:57) Zgłoś naruszenie 212

    Legalna mafia

    Odpowiedz
  • ali(2020-05-19 17:07) Zgłoś naruszenie 197

    Gazeta Prawna co się z Tobą porobiło ? moE kilka słów wyjaśnienia, a nie bełkot?

    Odpowiedz
  • misio(2020-05-19 21:38) Zgłoś naruszenie 1516

    mogła spadek odrzucić razem z długami spadkowymi tj. zaległymi składkami albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za dług . Była cwana to zapłaci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ki(2020-05-19 20:26) Zgłoś naruszenie 145

    Każdy majątek przejęty przejmuje się z długiem jeśli jest nie ma znaczenie tutaj rozdzielność, jeśli wcześniej płacił a nie korzystał ze zwolnien raczej w tym kierunku proszę iść ,ZUS nie stracił a zyskał

    Odpowiedz
  • Ha Ha.(2020-05-19 19:48) Zgłoś naruszenie 1336

    ZUS realizuje przepisy! Zanim ktoś zacznie komentować niech je poczyta, a komentują raczej Ci młodsi, którzy niewiele o przepisach wiedzą! I jeszcze jedno... jak coś się niedobrego dzieje to co się dzieje.... może mi się coś z ZUS należy!!!

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Ola(2020-05-20 18:35) Zgłoś naruszenie 122

    Miesiąc po śmierci męża otrzymałam z ZUS obliczony kapitał początkowy zmarłego męża 500000 zł. Zmarł w wieku 61 lat. Gdzie sa te pieniadze . Płacił przez całe swoje zycie , teg ZUS nie zalicza do spadku, ale dług już bym dziedziczyła. Jawne złodziejstwo.

    Odpowiedz
  • Przedsiebiorca(2020-05-20 12:30) Zgłoś naruszenie 911

    Jak wygra Trzaskowski to Ja nie zamierzam płacić składek ZUS --nie ma sensu ,i tak nie dożyje godnej emerytury. On już zapowiedział ,ze te emerytury zmanipuluje.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Basia(2020-05-20 18:03) Zgłoś naruszenie 50

    Powinno być jak we Włoszech że rodzice płacą składki a po śmierci przechodzi na dzieci. Tyle lat składek ciężkiej pracy naszych rodziców idzie na skarb państwa co to ma być. Może najwyższy czas z tym skończyć i pracować żeby przechodziło na najbliższych a nie bogaciło się państwo na tych biednych ludziach

    Odpowiedz