statystyki

PPK też dopadł wirus, ale już zdrowieją

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki18.05.2020, 09:00; Aktualizacja: 18.05.2020, 09:08
Zyski i straty na PPK

Zyski i straty na PPKźródło: DGP

Po giełdowym krachu, jaki przyniosła epidemia COVID-19, fundusze zarządzające PPK zaczęły odrabiać straty. Jednak od początku roku tylko trzy są na plusie.

W ubiegłym miesiącu aktywa zgromadzone w funduszach tworzących pracownicze plany kapitałowe przekroczyły miliard złotych. Na razie program budowy oszczędności na emeryturę jest dostępny jedynie w firmach dużych – powyżej 250 pracowników (od 1 stycznia 2019 r.), i średnich, w których zatrudnienie wynosi od 50 do 249 osób. W przypadku tych drugich termin na zawarcie w imieniu pracowników umów o prowadzenie PPK przez epidemię został przesunięty na listopad. Wtedy też umowy na prowadzenie PPK powinny mieć podpisane firmy z trzeciego etapu – zatrudniające co najmniej 20 osób.

Program będzie miał w tym roku pod górkę przez kryzys, jaki wywołał COVID-19. Już wpłynął na wyniki funduszy, które zarządzają emerytalnymi oszczędnościami.

Z zestawienia średnich stóp zwrotu 20 podmiotów zarządzających, które obecnie oferują PPK, wynika, że od początku roku do końca kwietnia tylko trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) są na plusie. Średnio fundusze PPK od początku roku straciły ponad 5 proc. Dla porównania średnia w OFE to -18,5 proc. Warszawska giełda straciła 20,3 proc.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane