statystyki

Tarcza antykryzysowa a zadłużenie w ZUS. Czy można skorzystać z ulgi?

autor: Anna Redkiewicz14.05.2020, 09:04; Aktualizacja: 14.05.2020, 09:04
Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.

Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.źródło: ShutterStock

Osoby, które nie opłacały składek terminowo, również mogą skorzystać z niektórych rozwiązań tarczy antykryzysowej i innych ulg oferowanych przez ZUS. Płatnicy, którzy mają zaległości, mogą skorzystać z kilku możliwości – wyjaśnia ZUS w komunikacie. Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.

I tak – jeżeli nie uregulowali należności za styczeń i luty 2020 r., mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności lub rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej z nich. Taką możliwość daje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.). Zgodnie z przepisami zawartymi w pierwszej tarczy, czyli ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) skorzystanie z tego rozwiązania nie będzie wiązało się już jednak z koniecznością zapłaty opłaty prolongacyjnej.

W przypadku należności za marzec–maj 2020 r. płatnik może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek – zgodnie z tarczą 2.0, tj. ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695). Jeżeli jednak płatnik nie spełnia kryteriów zawartych w ustawie (np. samozatrudniony nie mieści się w limicie przychodów 15 681 zł), może – podobnie jak w przypadku zaległości za styczeń i luty – wystąpić z wnioskiem o odroczenie płatności składek lub rozłożenie należności na raty.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane