statystyki

Tarcza antykryzysowa a zadłużenie w ZUS. Czy można skorzystać z ulgi?

autor: Anna Redkiewicz14.05.2020, 09:04; Aktualizacja: 14.05.2020, 09:04
Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.

Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.źródło: ShutterStock

Osoby, które nie opłacały składek terminowo, również mogą skorzystać z niektórych rozwiązań tarczy antykryzysowej i innych ulg oferowanych przez ZUS. Płatnicy, którzy mają zaległości, mogą skorzystać z kilku możliwości – wyjaśnia ZUS w komunikacie. Wszystko zależy od tego, za jakie miesiące nie opłacili składek.

I tak – jeżeli nie uregulowali należności za styczeń i luty 2020 r., mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności lub rozłożenie zadłużenia na raty z odroczonym terminem płatności pierwszej z nich. Taką możliwość daje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.). Zgodnie z przepisami zawartymi w pierwszej tarczy, czyli ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) skorzystanie z tego rozwiązania nie będzie wiązało się już jednak z koniecznością zapłaty opłaty prolongacyjnej.

W przypadku należności za marzec–maj 2020 r. płatnik może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek – zgodnie z tarczą 2.0, tj. ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695). Jeżeli jednak płatnik nie spełnia kryteriów zawartych w ustawie (np. samozatrudniony nie mieści się w limicie przychodów 15 681 zł), może – podobnie jak w przypadku zaległości za styczeń i luty – wystąpić z wnioskiem o odroczenie płatności składek lub rozłożenie należności na raty.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane