statystyki

Czy L4 blokuje możliwość uzyskania przez przedsiębiorcę bezzwrotnej pożyczki?

autor: Maciej Suchorabski07.05.2020, 08:27; Aktualizacja: 07.05.2020, 08:27
koronawirus złoty

koronawirus złotyźródło: ShutterStock

Mikroprzedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i przebywający na zwolnieniu lekarskim lub pobierający zasiłek macierzyński może ubiegać się o bezzwrotną pożyczkę 5 tys. zł – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z art. 15zzd ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) starosta może udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Z sygnałów od czytelników wynikało jednak, że nie są pewni, czy mogą wnioskować o bezzwrotną pożyczkę, jeśli przebywają na zwolnieniu lekarskim albo pobierają zasiłek macierzyński.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców uzależnione jest bowiem tylko od spełnienia warunku prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 marca 2020 r. Nie ma więc znaczenia, czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w chwili składania wniosku pobiera świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub przebywa na zwolnieniu lekarskim.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane