statystyki

Czy L4 blokuje możliwość uzyskania przez przedsiębiorcę bezzwrotnej pożyczki?

autor: Maciej Suchorabski07.05.2020, 08:27; Aktualizacja: 07.05.2020, 08:27
koronawirus złoty

koronawirus złotyźródło: ShutterStock

Mikroprzedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i przebywający na zwolnieniu lekarskim lub pobierający zasiłek macierzyński może ubiegać się o bezzwrotną pożyczkę 5 tys. zł – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z art. 15zzd ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) starosta może udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy. Z sygnałów od czytelników wynikało jednak, że nie są pewni, czy mogą wnioskować o bezzwrotną pożyczkę, jeśli przebywają na zwolnieniu lekarskim albo pobierają zasiłek macierzyński.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców uzależnione jest bowiem tylko od spełnienia warunku prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 marca 2020 r. Nie ma więc znaczenia, czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w chwili składania wniosku pobiera świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub przebywa na zwolnieniu lekarskim.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane