statystyki

Przymusowe urlopy, ograniczone odprawy. Kolejna tarcza ma zmienić prawo pracy

autor: Łukasz Guza04.05.2020, 09:41; Aktualizacja: 04.05.2020, 09:48
Nowe regulacje mają jedynie ograniczyć wysokość odpraw. Jeśli pracodawca odnotuje odpowiedni spadek obrotów lub wzrost obciążenia funduszu płac, będzie musiał wypłacić zwalnianym maksymalnie 10-krotność płacy minimalnej (czyli 26 tys. zł). Wiele wskazuje, że w ten sposób rząd chce ułatwić funkcjonowanie spółek Skarbu Państwa, bo to ich pracownicy mogą liczyć na hojne odprawy

Nowe regulacje mają jedynie ograniczyć wysokość odpraw. Jeśli pracodawca odnotuje odpowiedni spadek obrotów lub wzrost obciążenia funduszu płac, będzie musiał wypłacić zwalnianym maksymalnie 10-krotność płacy minimalnej (czyli 26 tys. zł). Wiele wskazuje, że w ten sposób rząd chce ułatwić funkcjonowanie spółek Skarbu Państwa, bo to ich pracownicy mogą liczyć na hojne odprawyźródło: ShutterStock

Pracodawca zyska jednoznaczne prawo do wysyłania zatrudnionych na zaległy urlop (do 30 dni) w okresie epidemii. Wysokość odpraw dla zwalnianych nie będzie mogła przekroczyć 26 tys. zł. Tak wynika z projektu kolejnej zmiany tarczy antykryzysowej, nad którą prace jutro ma rozpocząć Sejm.

Z ostatniej wersji przepisów – zgodnie z zapowiedziami rządu – usunięto rozwiązania, które miały ograniczyć uprawnienia pracownicze („Rząd ułatwi zwolnienia”, DGP nr 81/2020). Na przykład możliwość wysyłania pracowników na przymusowe urlopy (bez ustalania terminu) będzie dotyczyć tylko zaległego wypoczynku w maksymalnym wymiarze 30 dni. Pierwotnie pracownik miałby w ten sposób wykorzystywać także połowę urlopu tegorocznego (jeśli firma by tak zdecydowała).

– Szkoda, że zrezygnowano z tego ostatniego rozwiązania. Pracownicy nie straciliby na nim, bo lepszym rozwiązaniem jest udzielanie pełnopłatnego urlopu niż obejmowanie przestojem albo skróconym czasem pracy – wskazuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (36)

  • Kim(2020-05-05 10:47) Zgłoś naruszenie 1314

    Proponuję dodać, że w okresie pandemii posłowie będą pracować pro publico Bono, tak samo senatorowie. Pan premier z prezydentem nie będą pobierać uposażenia i wszyscy zrzekną się odprawy po zakończeniu kadencji. W końcu wszyscy musimy oszczędzać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2020-05-05 13:35) Zgłoś naruszenie 1007

    Sasin oznajmił że swojej pensji nie zamierza zmniejszyć, chyba że wszyscy to uczynią... Tak się bawi banda na wiejskiej. Pracownikom zabrać bo za dużo, a sami wszystko mają 😶

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzychu (2020-05-05 11:23) Zgłoś naruszenie 8111

    I to jest prawdziwy PiS. Banda obłudników i darmozjadów. Zwykły robol nie będzie miał już żadnych praw. Nie dość że g...o zarabia to jeszcze obcinają pensję i pozbawiają urlopów pod przykrywką nieistniejącej epidemi...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zwolniona bez odprawy(2020-05-05 09:25) Zgłoś naruszenie 7513

    To jest tzw DOBROBYT PiS,zwykli Ludzie są niczym,zabierają pół pensji, wysyłają ludziudzi na emeryturę bez żadnych odpraw o zwolnieniach już grypowych nie wspomnę,tarcza dla rządu PiS!

    Odpowiedz
  • Jowita(2020-05-05 15:47) Zgłoś naruszenie 666

    Jutro, po przepracowaniu 41 lat .z zachowaniem ustawowego 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia , rozwiązuję umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę ( w sierpniu) . I właśnie na finiszu dowiaduję się, że obcinają mi odprawę, na którzy czekałam tyle lat. Przykre.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jula(2020-05-05 08:40) Zgłoś naruszenie 608

    No tak, zamiast utrudniać zwalnianie osob, oni ułatwiają Oczywiscie ten na najniższym szczeblu, zwykly pracownik dostaje najgorzej po tyłku. Nie rozumiem dużych swiatowych firm, którzy po ustaniu produkvji pozwalniali sporą ilość pracowników, a przecież w takich firmach powinni mieć duże obroty, no ale prezesi patrza tylko na swoje kieszenie. Za to podoba mi się małe polskie przedsiebiorstwa, które pomimo malych obrotów w normalnych czasach, w dobie pandemii potrafią trzymać swoich pracowników do ostatnich pieniędzy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ciekawe(2020-05-05 08:45) Zgłoś naruszenie 547

    Kto teraz będzie pracował w zakładach mnie się już tam wracać nie chce pokombinuje trochę bułę jak najkrócej pracować i tak emerytura marna więc to nie ma sensu zresztą w fabryce na 3 zmiany to do emerytury ciężko by było dosyć bez wyniszczenia organizmu

    Odpowiedz
  • Jan(2020-05-05 12:26) Zgłoś naruszenie 5324

    Precz z pisem ,bo Polska zniknie z mapy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Xxx(2020-05-05 17:07) Zgłoś naruszenie 434

    A gdzie w tym wszystkim szary człowiek? Firmy zwalnia się z ZUS dopłaca do pracownika, a pracownik? Nas wysyłają na postojowe 50%stawki, zmniejsza się etaty na których i tak robi się całą robotę co do tej pory tylko mamy mniej czasu na to i za mniejsze pieniądze. Rachunki te same nikt nas nie zwolni z opłat i zjeść też trzeba nie wspominając o innych wydatkach :(

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Betii(2020-05-05 22:53) Zgłoś naruszenie 290

    Tak pracownik nic nie może, pracownikowi nic się nie należy. Tylko bez pracownika pracodawca niemniał by tyle kasy w ręku. To my Ci najgorsi robimy brudną robotę by pracodawca mógł rozpływać się w luksusach. Nam już nic się nie należy niemamy nic do powiedzenia bo państwo zanas decyduje. Co to za państwo gdzie nauczyciele pensje pełne otrzymują, wszyscy urzędnicy, posłowie, prezydenci, i reszta z nich, czemu sami sobie pensji nie obniżą na najniższą krajową i z tego niech dostaną połowę. Zobaczą jak trzeba ciężko żyć za takie wynagrodzenie. Urlopy bezpłatne, urlopy za pół etatu bo jak zmniejszony etat to tylko tyle się należy. A pracodawcy mają nas gdzieś i nasze rodziny

    Odpowiedz
  • Alex(2020-05-05 18:09) Zgłoś naruszenie 261

    Faktycznie szkoda, że pracodawca nie będzie mógł wysłać mnie oficjalnie na urlop "pełnopłatny", jak to ładnie określiła przedstawicielka Pracodawców. Szkoda też że żeby zachować pracę musiałem niby to z mojej woli zgodzić sie na pół etatu...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Stanisław(2020-05-06 14:03) Zgłoś naruszenie 192

    Po 43 latach ciężkiej pracy dowiaduje się ,że nie będzie odpraw emerytalnych i ... Hańba dla rządzących wobec przepaści zarobków między władza a zwykłym pracownikiem. Po 43 latach zabiera mi się to co wypracowałem i obniża pensje oraz.. Przy urnach społeczeństwo to podziękuje !!!! Emeryt od września 2020 r.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OOOO(2020-05-06 08:29) Zgłoś naruszenie 171

    Niechaj wszystko zabiorą szaremu robolowi. Pracujemy za grosze nikt o nas nie myśli. Tylko pracodawcy i rządzący się liczą. Co my mamy sobie cztery litery kołkiem zatkać? Coś tu jest nie tak.

    Odpowiedz
  • Agata(2020-05-06 08:42) Zgłoś naruszenie 142

    Pracuje w firmie sprzatajacej szpital zakazny w Gdansku. Narażeni jesteśmy tak samo,jak personel medyczny- musimy wchodzić na sale z chorymi,itp.W przypadku kwarantanny tracimy pieniądze ( zarabiamy minimalną krajowa) płaci nam się 80% pensji i tracimy premie.Personel szpitala dostaje za to dodatki.

    Odpowiedz
  • Ewelina(2020-05-04 23:45) Zgłoś naruszenie 1032

    Tak ale doskonale wiemy ze nie zawsze pracownik miałby wybór, mogłoby sie tak stac ze musiałby od razu wybrać cały urlop a to tez nie do końca uczciwe . Dobrze ze sa wprowadzane zmiany, bo dzieki temu tarcza jest udoskonalana. Musi być tak aby i pracownik i pracodawca minimalizował straty.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ayay(2020-05-06 09:22) Zgłoś naruszenie 70

    Czas najwyższy wybrać się do tej Warszawki.

    Odpowiedz
  • jul(2020-05-06 17:20) Zgłoś naruszenie 52

    Nie darmo esbecy wykształcili sobie takich jakich,żalkow,zbyszków,matełuszków którzy dobrze umieją liczyć kasę chcą utrzymać się przy korycie co by później mieć co źreć i mieszkać - marszałek sejmu cha trzeba oddać osoba znająca się na wszystkim wygląd niczego to i w burdelu jeszcze może se dorabiać

    Odpowiedz
  • buhhha(2020-05-11 10:01) Zgłoś naruszenie 30

    Hej matoły i narzekacze na rzeczywistość - mam pytanie: A na kogo głosowaliście w ostatnich wyborach ????? Więc jak wybraliście tak macie i proszę nie narzekać. I do roboty kmiotki.

    Odpowiedz
  • kazio(2020-05-07 23:48) Zgłoś naruszenie 21

    "Coście sk... ny uczynili z tą krainą..." - cytowane z Kazik "Jeszcze Polska". 30 lat później "Co sk.... ny czynicie z tą krainą...." - "Jeszcze Polska????"

    Odpowiedz
  • Tm(2020-05-21 17:06) Zgłoś naruszenie 10

    Dymania pracowników etatowych ciąg dalszy. Gdy prywaciarze pyszczyli jak im źle rząd pod wpływem nacisku krzykaczy stopniowo przenosi koszt pandemii na szarego pracownika. Duże przedsiębiorstwa zacierają ręce. U mnie w firmie pracujemy więcej niż np w styczniu za 80 % wynagrodzenia.

    Odpowiedz