Co rząd zamierza zrobić, aby w żłobkach i w przedszkolach nie doszło do masowej liczby zakażeń, co z bezpieczeństwem nauczycieli, jakie zasady będą dotyczyły zbiorowego żywienia – pyta premiera Związek Nauczycielstwa Polskiego w związku z zapowiadanym otwarciem żłobków i przedszkoli.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja można będzie otworzyć żłobki i przedszkola. Każdorazowo decyzje w sprawie otwarcia konkretnych placówek mają podejmować ich organy założycielskie.

W związku z tym ZNP zamieścił w mediach społecznościowych i na swojej stronie pytania do premiera. Chce m.in. wiedzieć, w jakie środki ochrony zostaną wyposażone żłobki i przedszkola oraz jakie zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, aby zachować w tych placówkach obowiązujące standardy np. dotyczące zachowania dwumetrowej odległości od innych.

Związek pyta też o to, jak w żłobkach i w przedszkolach zorganizować przestrzeganie zasad sanitarnych, które obowiązują w miejscach gromadzenia ludzi, takich jak dezynfekcja, utrzymanie odpowiedniego dystansu i przede wszystkim obowiązkowe zasłanianie nosa i ust. Niepokoi się też, jakie zasady będą dotyczyły zbiorowego żywienia i czy pracownicy żłobków i przedszkoli będą mieli zapewniony dostęp do szybkich testów.

Według informacji zamieszczonej na Twitterze ministerstwa edukacji, ok. godz. 13.00 zaczęła się wideokonferencja kierownictwa MEN i resortu spraw wewnętrznych z wojewodami i kuratorami oświaty. Tematem jest kolejny etap odmrażania gospodarki, w tym otwarcie przedszkoli.