statystyki

Przedłużone orzeczenie stosuje się do nowego pracownika

autor: Michalina Topolewska28.04.2020, 08:00; Aktualizacja: 28.04.2020, 08:13
Pracodawca może uznawać osobę za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i lekkim w dniu zatrudnienia, czyli odpowiednio 5 marca i 17 kwietnia – aż do upłynięcia 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Pracodawca może uznawać osobę za niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i lekkim w dniu zatrudnienia, czyli odpowiednio 5 marca i 17 kwietnia – aż do upłynięcia 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.źródło: ShutterStock

Pracodawca, który przyjmuje do pracy osobę dysponującą orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z wydłużonym okresem ważności z uwagi na epidemię koronawirusa, może ją zaliczyć do pracowników z dysfunkcją zdrowotną już od dnia zatrudnienia.

Tak wynika z odpowiedzi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Organizacja zadała pytanie dotyczące ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.) – w zakresie przepisów regulujących wydłużenie okresów ważności orzeczeń. Zgodnie z jej art. 15h ust. 1 orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które wygasło między 9 grudnia 2019 r. a 7 marca br., zachowuje ważność do upływu 60. dnia od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ale nie dłużej niż do uzyskania nowego) – o ile w tym czasie osoba złożyła wniosek o wydanie nowego dokumentu. Przez taki sam okres za obowiązujące uznawane są również te orzeczenia, które ważność utraciły po 8 marca br., bez konieczności spełnienia wymogu o złożenia wniosku o nowy dokument.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane