570 zł na jedno dziecko, 1040 zł na dwoje i 1360 zł na troje – takie mogłyby być stawki alimentów natychmiastowych. Uproszczoną procedurą zasądzania świadczeń alimentacyjnych w postępowaniu nakazowym zajmował się Sejm poprzedniej kadencji, lecz nie została uchwalona.
570 zł na jedno dziecko, 1040 zł na dwoje i 1360 zł na troje – takie mogłyby być stawki alimentów natychmiastowych. Uproszczoną procedurą zasądzania świadczeń alimentacyjnych w postępowaniu nakazowym zajmował się Sejm poprzedniej kadencji, lecz nie została uchwalona. Teraz rzecznik praw dziecka (RPD), który nie ma inicjatywy ustawodawczej, apeluje o wyodrębnienie tych przepisów i ich jak najszybsze przyjęcie w ramach tarczy antykryzysowej.
Projekt przewiduje maksymalnie uproszczoną procedurę (składanie pozwu na gotowym formularzu) i możliwość zasądzenia alimentów w kilka dni. Oczywiście zobowiązany do ich zapłaty nadal będzie mógł odwołać się od nakazu zapłaty. Kiedy rodzic nie będzie w stanie zapłacić zasądzonej standardowej kwoty (bo np. sam stracił pracę na skutek epidemii), w takim samym szybkim trybie zostanie przyznane standardowe świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.