Ubiegający się o zwolnienie ze składek może mieć problem z zasiłkiem

autor: Joanna Śliwińska23.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 23.04.2020, 09:05
ZUS

Wbrew temu, co w ubiegłym tygodniu pisały media, tarcza antykryzysowa 2.0 nie zwolniła samozatrudnionych bezwarunkowo z obowiązku płacenia składek za marzec−maj 2020 r. Sejm odrzucił bowiem poprawkę Senatu znoszącą limit przychodu i należności do ZUS nie muszą opłacać jedynie ci, których przychód nie przekroczył 15 681 zł.źródło: ShutterStock

Chodzi o tych samozatrudnionych, którzy będą zwlekać ze złożeniem wniosku. ZUS nie będzie bowiem wiedział, dlaczego na ich koncie jest zadłużenie, mimo że nie wystąpili o żadne ulgi.

Wbrew temu, co w ubiegłym tygodniu pisały media, tarcza antykryzysowa 2.0 nie zwolniła samozatrudnionych bezwarunkowo z obowiązku płacenia składek za marzec−maj 2020 r. Sejm odrzucił bowiem poprawkę Senatu znoszącą limit przychodu i należności do ZUS nie muszą opłacać jedynie ci, których przychód nie przekroczył 15 681 zł. Zwolnienie nie przysługuje z urzędu, a tylko wtedy, gdy przedsiębiorca złoży odpowiedni wniosek. Mimo że może ono obejmować nawet marzec, termin na złożenie wniosku minie dopiero z końcem czerwca. Ważne jednak, aby nie opłacać składek, o zwolnienie z których będzie się później występowało, bo przysługuje ono tylko od tych niezapłaconych (wyjątkiem są składki za marzec – w razie ich uregulowania można wystąpić o zwrot). Co jednak w tym czasie z prawem do świadczeń chorobowych? Czy z góry będzie przyznane wszystkim? Na to przepisy niestety nadal nie dają odpowiedzi.

Ciągłość ubezpieczenia

Ze specustawy o COVID-19 wynika jedynie, że za okres zwolnienia ze składek przedsiębiorca zachowuje ciągłość ubezpieczenia, a składki uznaje się za zapłacone. Okres ten doliczony zostanie np. do okresu uprawniającego do emerytury minimalnej, jak również stażu potrzebnego do ewentualnej renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy także będzie przysługiwał, bo mimo niezapłacenia składek nie zostanie przerwany okres ubezpieczenia chorobowego. To jednak zasady, które z łatwością można zastosować jedynie w najprostszym przypadku – przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie ze składek na początku kwietnia, nie opłacił ich za marzec, a ZUS szybko rozliczył mu konto, potwierdzając tym samym prawo do zwolnienia.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane