statystyki

Ubiegający się o zwolnienie ze składek może mieć problem z zasiłkiem

autor: Joanna Śliwińska23.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 23.04.2020, 09:05
ZUS

Wbrew temu, co w ubiegłym tygodniu pisały media, tarcza antykryzysowa 2.0 nie zwolniła samozatrudnionych bezwarunkowo z obowiązku płacenia składek za marzec−maj 2020 r. Sejm odrzucił bowiem poprawkę Senatu znoszącą limit przychodu i należności do ZUS nie muszą opłacać jedynie ci, których przychód nie przekroczył 15 681 zł.źródło: ShutterStock

Chodzi o tych samozatrudnionych, którzy będą zwlekać ze złożeniem wniosku. ZUS nie będzie bowiem wiedział, dlaczego na ich koncie jest zadłużenie, mimo że nie wystąpili o żadne ulgi.

Wbrew temu, co w ubiegłym tygodniu pisały media, tarcza antykryzysowa 2.0 nie zwolniła samozatrudnionych bezwarunkowo z obowiązku płacenia składek za marzec−maj 2020 r. Sejm odrzucił bowiem poprawkę Senatu znoszącą limit przychodu i należności do ZUS nie muszą opłacać jedynie ci, których przychód nie przekroczył 15 681 zł. Zwolnienie nie przysługuje z urzędu, a tylko wtedy, gdy przedsiębiorca złoży odpowiedni wniosek. Mimo że może ono obejmować nawet marzec, termin na złożenie wniosku minie dopiero z końcem czerwca. Ważne jednak, aby nie opłacać składek, o zwolnienie z których będzie się później występowało, bo przysługuje ono tylko od tych niezapłaconych (wyjątkiem są składki za marzec – w razie ich uregulowania można wystąpić o zwrot). Co jednak w tym czasie z prawem do świadczeń chorobowych? Czy z góry będzie przyznane wszystkim? Na to przepisy niestety nadal nie dają odpowiedzi.

Ciągłość ubezpieczenia

Ze specustawy o COVID-19 wynika jedynie, że za okres zwolnienia ze składek przedsiębiorca zachowuje ciągłość ubezpieczenia, a składki uznaje się za zapłacone. Okres ten doliczony zostanie np. do okresu uprawniającego do emerytury minimalnej, jak również stażu potrzebnego do ewentualnej renty z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy także będzie przysługiwał, bo mimo niezapłacenia składek nie zostanie przerwany okres ubezpieczenia chorobowego. To jednak zasady, które z łatwością można zastosować jedynie w najprostszym przypadku – przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie ze składek na początku kwietnia, nie opłacił ich za marzec, a ZUS szybko rozliczył mu konto, potwierdzając tym samym prawo do zwolnienia.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane