statystyki

Wpłaty do PPK z dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym

23.04.2020, 07:46; Aktualizacja: 23.04.2020, 08:33
Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.

Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.źródło: ShutterStock

W połowie marca rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z naszych pracowników (uczestnikiem PPK) i zawarliśmy z nim umowę zlecenia. Do 20 kwietnia stanowiła ona tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, ale od 21 kwietnia – do dobrowolnego podlegania tym ubezpieczeniom. Czy nadal jesteśmy zobowiązani do naliczenia i dokonywania wpłat do programu za tego zleceniobiorcę?

Tak. Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 i 3 ustawy o PPK (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.) wpłaty do programu finansuje podmiot zatrudniający i uczestnik planu, a podstawą ich naliczenia jest wynagrodzenie uczestnika PPK. Jest nim osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową (art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o PPK ). Oznacza to, że zleceniobiorca staje się uczestnikiem programu w momencie zawarcia – w jego imieniu i na jego rzecz – umowy o prowadzenie PPK i pozostaje tym uczestnikiem również w okresie dobrowolnego podlegania z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • sajnima(2020-04-26 11:39) Zgłoś naruszenie 00

  Taka forma odkładania na przyszłość pomoże wielu osobom, bo niestety nie wszyscy mają oszczędności. A niestety emerytury z ZUS sa coraz niższe ,więc trzeba pomyśleć o tym aby mieć więcej na starosc. A w ppk można zebrac fajną sume przez lata.

  Odpowiedz
 • rysiek(2020-04-23 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  cięż koz tym ppk ejst

  Odpowiedz
 • żaklina(2020-04-23 22:45) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze można się wycofać z tego programu, tylko właśnie pytanie po co. Sama nie uzbieram takich oszczędności jakie mogę tutaj zyskać, także nawet przez chwilę nie pomyślałam o tym żeby rezygnować itp.

  Odpowiedz
 • mateusz(2020-04-25 23:12) Zgłoś naruszenie 00

  Oszczędzanie z dopłatami pracodawcy zawsze będzie łatwiejsze, bo osiągając pewną kwotę, nas to po prostu kosztuje mniej. Takie odkładanie jest mniej odczuwalne dla nas a w przyszłości bardzo pomogą dodatkowe środki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane