statystyki

Wpłaty do PPK z dobrowolnym ubezpieczeniem społecznym

23.04.2020, 07:46; Aktualizacja: 23.04.2020, 08:33
Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.

Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.źródło: ShutterStock

W połowie marca rozwiązaliśmy umowę o pracę z jednym z naszych pracowników (uczestnikiem PPK) i zawarliśmy z nim umowę zlecenia. Do 20 kwietnia stanowiła ona tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, ale od 21 kwietnia – do dobrowolnego podlegania tym ubezpieczeniom. Czy nadal jesteśmy zobowiązani do naliczenia i dokonywania wpłat do programu za tego zleceniobiorcę?

Tak. Wynagrodzenie uczestnika pracowniczego programu kapitałowego osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia w okresach, w których uczestnik podlega z tytułu tej umowy dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, stanowi podstawę naliczania wpłat do PPK. Zleceniodawca jest zatem zobowiązany do ich naliczania i opłacania.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 i 3 ustawy o PPK (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.) wpłaty do programu finansuje podmiot zatrudniający i uczestnik planu, a podstawą ich naliczenia jest wynagrodzenie uczestnika PPK. Jest nim osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową (art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o PPK ). Oznacza to, że zleceniobiorca staje się uczestnikiem programu w momencie zawarcia – w jego imieniu i na jego rzecz – umowy o prowadzenie PPK i pozostaje tym uczestnikiem również w okresie dobrowolnego podlegania z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • sajnima(2020-04-26 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Taka forma odkładania na przyszłość pomoże wielu osobom, bo niestety nie wszyscy mają oszczędności. A niestety emerytury z ZUS sa coraz niższe ,więc trzeba pomyśleć o tym aby mieć więcej na starosc. A w ppk można zebrac fajną sume przez lata.

    Odpowiedz
  • rysiek(2020-04-23 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    cięż koz tym ppk ejst

    Odpowiedz
  • żaklina(2020-04-23 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze można się wycofać z tego programu, tylko właśnie pytanie po co. Sama nie uzbieram takich oszczędności jakie mogę tutaj zyskać, także nawet przez chwilę nie pomyślałam o tym żeby rezygnować itp.

    Odpowiedz
  • mateusz(2020-04-25 23:12) Zgłoś naruszenie 00

    Oszczędzanie z dopłatami pracodawcy zawsze będzie łatwiejsze, bo osiągając pewną kwotę, nas to po prostu kosztuje mniej. Takie odkładanie jest mniej odczuwalne dla nas a w przyszłości bardzo pomogą dodatkowe środki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane