statystyki

Więcej czasu na sprawozdania ze świadczeń

autor: Michalina Topolewska16.04.2020, 18:00
Co do zasady jest tak, że statystyki z zakresu świadczenia wychowawczego są sporządzane w ujęciu miesięcznym

Co do zasady jest tak, że statystyki z zakresu świadczenia wychowawczego są sporządzane w ujęciu miesięcznymźródło: ShutterStock

Z powodu epidemii koronawirusa resort rodziny postanowił wydłużyć terminy przekazywania przez samorządy statystyk dotyczących świadczeń rodzinnych, pomocy finansowej z Funduszu Alimentacyjnego (FA) oraz programu 500+.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zdecydowało się na taki krok z uwagi na liczne sygnały napływające z gmin oraz urzędów wojewódzkich, wskazujące na zagrożenie, a niekiedy wręcz brak możliwości terminowego przekazywania sprawozdań z realizacji poszczególnych form wsparcia rodzin wychowujących dzieci. Wynika to głównie z tego, że duża część pracowników ośrodków pomocy społecznej oraz innych jednostek odpowiadających za obsługę świadczeń jest nieobecna w pracy, bo korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego po zamknięciu przedszkoli i szkół z uwagi na epidemię. Dlatego ministerstwo uwzględniło te nadzwyczajne okoliczności i skierowało do samorządów pismo wskazujące nowe terminy przekazywania sprawozdań rzeczowo-finansowych.

Co do zasady jest tak, że statystyki z zakresu świadczenia wychowawczego są sporządzane w ujęciu miesięcznym. I tak zgodnie z wytycznymi MRPiPS, gminy będą miały czas na przekazanie do urzędów wojewódzkich danych za marzec do 27 kwietnia, a za kwiecień do 15 maja. Z kolei wojewodowie, którzy poza sprawozdaniem zbiorczym dla resortu, zawierającym statystyki ze wszystkich gmin, są zobowiązani również do przesyłania informacji odnoszących się do prowadzonych spraw o 500+, gdzie mają zastosowanie unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, będą mogli to zrobić w terminie do 8 i 25 maja – za odpowiednio marzec i kwiecień br. Nieco inaczej wygląda sprawozdawczość powiatów dotycząca dodatku wychowawczego, która jest odpowiednikiem świadczenia 500+ dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W tym przypadku zbierane są statystyki kwartalne, a wyznaczony dla powiatów termin na ich wysłanie za okres styczeń–marzec 2020 r. upłynie 30 kwietnia. Natomiast dla wojewodów minie on 20 maja.


Pozostało jeszcze 13% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane