statystyki

Mały urząd też może zaoszczędzić na składkach

autor: Joanna Śliwińska15.04.2020, 06:02; Aktualizacja: 15.04.2020, 08:37
Choć pomoc kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, to małe urzędy także mogą zyskać. Jeśli zgłaszają do ubezpieczeń nie więcej niż 49 osób, mogą liczyć na zwolnienie z połowy kosztów składek opłacanych za pracowników. Planowana w ramach tarczy nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U.

Choć pomoc kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, to małe urzędy także mogą zyskać. Jeśli zgłaszają do ubezpieczeń nie więcej niż 49 osób, mogą liczyć na zwolnienie z połowy kosztów składek opłacanych za pracowników. Planowana w ramach tarczy nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U.źródło: ShutterStock

Jeśli zgłasza do ubezpieczeń mniej niż 50 osób, będzie mógł zapłacić ZUS o połowę mniejszą kwotę. Takie rozwiązanie przewiduje nowa wersja tarczy antykryzysowej rozpatrywana przez Senat.

Choć pomoc kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców, to małe urzędy także mogą zyskać. Jeśli zgłaszają do ubezpieczeń nie więcej niż 49 osób, mogą liczyć na zwolnienie z połowy kosztów składek opłacanych za pracowników. Planowana w ramach tarczy nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. poz. 567) ma wprowadzić do niej art. 31zo ust. 1a.

Zgodnie z nim na wniosek płatnika składek, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres marzec – maj 2020 r., w wysokości 50 proc. łącznej kwoty wykazanej w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. To modyfikacja już istniejącej ulgi. Na mocy obowiązującego od 31 marca 2002 r. art. 31zo ust. 1 płatnik, który zgłasza do ubezpieczeń mniej niż 10 osób, może uzyskać całkowite zwolnienie ze składek za siebie i ubezpieczonych. Powszechnie zwracano jednak uwagę na konieczność rozszerzenia zwolnienia. Po wielu dyskusjach Sejm zdecydował, że częściowe zwolnienie ze składek będzie przysługiwało płatnikom zatrudniającym maksymalnie 49 osób.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ewq(2020-04-16 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czy szkoły publiczne, przedszkola publiczne, CUWy do 49 pracowników mogą skorzystać z tego co proponuje rząd?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane