statystyki

Emeryt może liczyć na postojowe

autor: Anna Redkiewicz15.04.2020, 07:31; Aktualizacja: 15.04.2020, 07:35
Świadczenia postojowego nie otrzymają też zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pracujący.

Świadczenia postojowego nie otrzymają też zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pracujący.źródło: ShutterStock

Aby otrzymać świadczenie postojowe, nie można dorabiać. Chyba że jest się emerytem.

Osoba samozatrudniona, która jednocześnie pracuje na część etatu, nie otrzyma świadczenia postojowego. Stanie się tak dlatego, że ustawodawca w ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) jednoznacznie przesądził, że pieniądze te przysługują, jeżeli osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. A jest nim między innymi umowa o pracę, zlecenie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychód takiej osoby może się obniżyć znacznie poniżej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a jednak nie będzie ona uprawniona do tego świadczenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • Piotr(2020-04-20 06:48) Zgłoś naruszenie 61

    Czyli sprawiedliwość po polsku. Emeryt wojskowy 5000 na rękę i może dorabiać.....bez ograniczeń płacowych Jeszcze mu zwrócą.... Rencista 1200 złotych na rękę 500 złotych na leki i .... dorabianie do góra najniższej. Krótko mówiąc.... Jak jesteś chory to musisz być biedny.....Ten kraj to kpina

    Odpowiedz
  • Matys (2020-04-15 17:15) Zgłoś naruszenie 52

    Kochane nasze Państwo pomyslalo o biednych emerytach ludzi którzy już mają na życie i dają jeszcze postojowe A ja że działalność od 5 lutego nie mam nic . Nic tylko zamknąć działalność.

    Odpowiedz
  • Tym(2020-04-15 20:40) Zgłoś naruszenie 31

    Pogr,ebowe wzrosnie

    Odpowiedz
  • Twbol(2020-04-15 16:21) Zgłoś naruszenie 30

    Tak, brawo

    Odpowiedz
  • Iwona(2020-04-15 22:09) Zgłoś naruszenie 30

    Nie należy się na umowę zlecenie jak się jest na rencie i się dorabia ale czemu biorą podatek i zuz to mogą to polskie prawa do ****

    Odpowiedz
  • Kryzys(2020-04-15 16:42) Zgłoś naruszenie 30

    Totalna porażka. Prowadzę dział. gosp. Jestem samozatrudniona. Z tytułu branży (pośrednictwo finansowe) mam maleńką część etatu i dostaję z tego tytułu ok. 22 zl/mc. Z powodu pandemii w lutym wystawilam fakturę 1125 zł, a w marcu żadnej. Pytam jak przeżyć za 22 zł z tytułu umowy o pracę? Dodam, że z tytułu prowadzonej działalności płacę ZUS co miesiąc 1431 zł. Postojowe nie należy się Panie Morawiecki....

    Odpowiedz
  • Artur(2020-04-16 10:18) Zgłoś naruszenie 20

    Nam emerytom ciezko jest siedziec samotnie bo nie tylko do apteki potrzebujemy wyjsc a tu taka sciema i jak to sie ma do tego huku co nam funduja tarnowska spoldzielnia mieszk.To jest dopiero pandemia jak w nocy puszczaja agregaty pradotworcze huk straszny a dziwne ze Ciepiela siedzi w swoich willach i nie slyszy jak ludzi hukiem wykanczaja wnocnych porachZpostan w domu i tak cie zahucza bo nikt sie tym nie zajmuje jak spoldzielnai swoje biura zamknela ale bloki nie wyciszyla dziwne ze milionowe gaze wladcow zarzadu nie podlegaja wirusowi w koronie i maja sie swietnie

    Odpowiedz
  • Ebk(2020-06-08 14:51) Zgłoś naruszenie 10

    To w końcu jak stoją w tym układzie emeryci

    Odpowiedz
  • Michał Jabłoński Warszawa(2020-04-16 06:40) Zgłoś naruszenie 11

    Uważam że to niesprawiedliwe. Emeryci i renciści dorabiają głównie z powodów finansowych. Są więc objęci ubezp w ZUS Tak samo jak pracujący na tzw umowy śmieciowe. To skandal. Przecież to nie moja wina że nie mogę tak jak w moim przypadku nie mogę dorabiać jako kierowca taxi. Moje dochody / jestem na rencie po wypadku w pracy/ to renta w wys 1100 zł netto. Niech nasi rządzący głównie posłowie oddadzą swoje emerytury. To skandal że mając wysokie dochody za bycie posłami nie mają wstrzymanej tak jak zwykły obywatel prawa do emerytury lub renty. To ja chętnie zamienię się z tymi politykami którzy w mediach wypowiadali się jacy są biedni bo zarabiają TYLKO 7 tys zł. SKANDAL.Michal Jabłoński Warszawa.

    Odpowiedz
  • Insp Pracy(2020-04-15 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    to... jest straszne co teraz powiem ,ale teraz dopiero KoronaVIR spowoduje, że w Polsce nie będzie ; "kisiło się w zakładach pracy " długoletnich spracowanych robotników i da się Im emerytury ze względu na "staż" aby zwolnić miejsca pracy dla młodej fali bezrobotnych... Nic nie trafiało do Rządów PiS i POdłych ale KoronaVIR na pewno trafi, jestem tego pewien ,musicie teraz dać miejsca pracy a starych”zakiszanych żywcem w zakładach pracy ” zatrudnionych w szkodliwych i nieb war pracy z 45 letnim stażem i więcej wreszcie wysłać na zasłużone emerytury.

    Odpowiedz
  • Adek2(2020-04-16 21:48) Zgłoś naruszenie 02

    Trzeba zgłosić się do Andżeja ,on wam głupi i ciemny narodzie da wszystko.Wy duraki

    Odpowiedz