statystyki

Emeryt może liczyć na postojowe

autor: Anna Redkiewicz15.04.2020, 07:31; Aktualizacja: 15.04.2020, 07:35
Świadczenia postojowego nie otrzymają też zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pracujący.

Świadczenia postojowego nie otrzymają też zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pracujący.źródło: ShutterStock

Aby otrzymać świadczenie postojowe, nie można dorabiać. Chyba że jest się emerytem.

Osoba samozatrudniona, która jednocześnie pracuje na część etatu, nie otrzyma świadczenia postojowego. Stanie się tak dlatego, że ustawodawca w ustawie z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568) jednoznacznie przesądził, że pieniądze te przysługują, jeżeli osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. A jest nim między innymi umowa o pracę, zlecenie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że przychód takiej osoby może się obniżyć znacznie poniżej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a jednak nie będzie ona uprawniona do tego świadczenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • Tym(2020-04-15 20:40) Zgłoś naruszenie 20

    Pogr,ebowe wzrosnie

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-04-20 06:48) Zgłoś naruszenie 11

    Czyli sprawiedliwość po polsku. Emeryt wojskowy 5000 na rękę i może dorabiać.....bez ograniczeń płacowych Jeszcze mu zwrócą.... Rencista 1200 złotych na rękę 500 złotych na leki i .... dorabianie do góra najniższej. Krótko mówiąc.... Jak jesteś chory to musisz być biedny.....Ten kraj to kpina

    Odpowiedz
  • Twbol(2020-04-15 16:21) Zgłoś naruszenie 10

    Tak, brawo

    Odpowiedz
  • Matys (2020-04-15 17:15) Zgłoś naruszenie 01

    Kochane nasze Państwo pomyslalo o biednych emerytach ludzi którzy już mają na życie i dają jeszcze postojowe A ja że działalność od 5 lutego nie mam nic . Nic tylko zamknąć działalność.

    Odpowiedz
  • Michał Jabłoński Warszawa(2020-04-16 06:40) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam że to niesprawiedliwe. Emeryci i renciści dorabiają głównie z powodów finansowych. Są więc objęci ubezp w ZUS Tak samo jak pracujący na tzw umowy śmieciowe. To skandal. Przecież to nie moja wina że nie mogę tak jak w moim przypadku nie mogę dorabiać jako kierowca taxi. Moje dochody / jestem na rencie po wypadku w pracy/ to renta w wys 1100 zł netto. Niech nasi rządzący głównie posłowie oddadzą swoje emerytury. To skandal że mając wysokie dochody za bycie posłami nie mają wstrzymanej tak jak zwykły obywatel prawa do emerytury lub renty. To ja chętnie zamienię się z tymi politykami którzy w mediach wypowiadali się jacy są biedni bo zarabiają TYLKO 7 tys zł. SKANDAL.Michal Jabłoński Warszawa.

    Odpowiedz
  • Artur(2020-04-16 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nam emerytom ciezko jest siedziec samotnie bo nie tylko do apteki potrzebujemy wyjsc a tu taka sciema i jak to sie ma do tego huku co nam funduja tarnowska spoldzielnia mieszk.To jest dopiero pandemia jak w nocy puszczaja agregaty pradotworcze huk straszny a dziwne ze Ciepiela siedzi w swoich willach i nie slyszy jak ludzi hukiem wykanczaja wnocnych porachZpostan w domu i tak cie zahucza bo nikt sie tym nie zajmuje jak spoldzielnai swoje biura zamknela ale bloki nie wyciszyla dziwne ze milionowe gaze wladcow zarzadu nie podlegaja wirusowi w koronie i maja sie swietnie

    Odpowiedz
  • Insp Pracy(2020-04-15 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    to... jest straszne co teraz powiem ,ale teraz dopiero KoronaVIR spowoduje, że w Polsce nie będzie ; "kisiło się w zakładach pracy " długoletnich spracowanych robotników i da się Im emerytury ze względu na "staż" aby zwolnić miejsca pracy dla młodej fali bezrobotnych... Nic nie trafiało do Rządów PiS i POdłych ale KoronaVIR na pewno trafi, jestem tego pewien ,musicie teraz dać miejsca pracy a starych”zakiszanych żywcem w zakładach pracy ” zatrudnionych w szkodliwych i nieb war pracy z 45 letnim stażem i więcej wreszcie wysłać na zasłużone emerytury.

    Odpowiedz
  • Adek2(2020-04-16 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zgłosić się do Andżeja ,on wam głupi i ciemny narodzie da wszystko.Wy duraki

    Odpowiedz