statystyki

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy masowo szukają pomocy w ZUS

autor: Paulina Szewioła06.04.2020, 08:12; Aktualizacja: 06.04.2020, 08:12
Z danych przekazanych DGP przez organ rentowy wynika, że od wejścia w życie tarczy antykryzysowej do 3 kwietnia (do godz. 8.00 rano) wpłynęło już ponad 86 tys. wniosków o pomoc. Najwięcej, bo ponad 67 tys., dotyczyło właśnie zwolnienia ze składek.

Z danych przekazanych DGP przez organ rentowy wynika, że od wejścia w życie tarczy antykryzysowej do 3 kwietnia (do godz. 8.00 rano) wpłynęło już ponad 86 tys. wniosków o pomoc. Najwięcej, bo ponad 67 tys., dotyczyło właśnie zwolnienia ze składek.źródło: ShutterStock

Tylko pierwszego dnia obowiązywania tarczy antykryzysowej do zakładu wpłynęło ponad 67 tys. wniosków o zwolnienie ze składek.

Od 1 kwietnia osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność przed 1 lutego 2020 r. i opłacają składki na własne ubezpieczenie, a także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i osoby zatrudnione w firmie mogą skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek przez trzy miesiące (od 1 marca do 31 maja 2020 r.). W projekcie nowelizacji tarczy rozszerzono krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z wakacji składkowych (czytaj więcej na A2).

Zwolnienie

W przypadku tej pierws zej grupy (tj. opłacających składki na własne ubezpieczenie) przychód z prowadzenia firmy uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, nie może być wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., czyli 15 681 zł.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane