Domownicy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę, także muszą się izolować. Będę mieli jednak prawo do świadczeń z tytułu choroby.
Obecnie mamy trzy kategorie objętych kwarantanną. Pierwsza to osoby, które są w izolacji decyzją sanepidu, np. w związku z kontaktem z zakażonymi, druga to powracający z zagranicy, a trzecia to wszystkie osoby z nimi mieszkające. Ci ostatni zostali objęci kwarantanną automatycznie od 1 kwietnia br. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 566).
Jak informowaliśmy, jeszcze do niedawna ZUS wskazywał, że zarówno osoba samozatrudniona, jak i pracownik na kwarantannie, mają prawo do świadczeń z tytułu choroby (np. zasiłku chorobowego) na ogólnych zasadach. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego o poddaniu ich kwarantannie lub izolacji (bądź zaświadczenie lekarskie – jeżeli ktoś jest chory).