Tarcza antykryzysowa: Zwolnienie ze składek do ZUS na 3 miesiące [DLA KOGO, W JAKIM TERMINIE]

01.04.2020, 13:13; Aktualizacja: 01.04.2020, 14:49
Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek?

Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek?źródło: ShutterStock

Uchwalona przez Sejm Ustawa COVID-19 przewiduje zwolnienie niektórych płatników z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Solidarnościowego, FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), FEP (Funduszu Emerytur Pomostowych). Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek? Wyjaśnia ekspertka z Kancelarii Prawnej GESSEL.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • Megus(2020-04-02 11:05) Zgłoś naruszenie 210

    Czy jezeli zloze wniosek o zwolnienie ze skladek zus przed 10 kwietnia to powinnam jeszcze zaplacic skladki czy nie czekajac na odpowiedz juz nie place?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Aga(2020-04-01 20:08) Zgłoś naruszenie 181

    Czy mogę starać się o zwolnienie, jeśli mam z zus-em układ ratalny?

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-04-01 18:19) Zgłoś naruszenie 170

    Co oznacza zdanie "Okres zwolnienia obejmuje 3 miesiące – od dnia 1 marca 2020 roku do dnia 31 maja 2020 roku". Czy można złożyć wniosek tylko za 1 miesiąc np. kwiecień lub maj czy trzeba za wszystkie 3?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Martyna(2020-04-01 16:38) Zgłoś naruszenie 100

    Czy jeśli w miesiącu marzec korzystam jeszcze z ulgi na start mogę składać wniosek o zwolnienie z płatności ZUS?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2020-04-02 09:17) Zgłoś naruszenie 90

    Czy taksówkarz na karcie płacący tylko zdrowotne też jest zwolniony z jego płacenia??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adam(2020-04-03 16:31) Zgłoś naruszenie 72

    Jeżeli opłacilem zus za marzec to mogę zlożyc wniosek? Czy skladki ktore oplacilem zostana mi zwrocone? Dziekuje

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Admos(2020-04-01 14:23) Zgłoś naruszenie 70

    Jak interpretować 10 ubezpieczonych? Tylko pracownicy, czy płatnik i osoby współpracujące też? Czy składając wniosek o postojowe, można również się ubiegać o umorzenie składek?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Zettt(2020-04-01 23:00) Zgłoś naruszenie 50

    Jak to wygląda w przypadku spółek cywilnych? Prowadzę ze wspólnikiem spółkę, zatrudniamy 4 osoby, w ZUS jesteśmy zarejestrowani jako 3 płatnicy- spółka plus wspólnicy. Czy obejmuje nas zwolnienie, czy wspólnicy są traktowani jako przedsiębiorca zatrudniający do 9 osób czy jako indywidualna osoba prowadząca działalność? Bardzo proszę o bardziej szczegółowy artykuł na ten temat

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karola(2020-04-01 17:18) Zgłoś naruszenie 51

    A jak wyglada sytuacja samotnej matki, ktora zlozy wniosek o zwolnienie z ZUS. Co z zasiłkiem opiekuńczym na dziecko?

    Odpowiedz
  • Przerażony(2020-04-01 23:30) Zgłoś naruszenie 31

    Co w przypadku kiedy jestem zatrudniony na umowę o pracę i prowadzę działalność gospodarczą. W działalnośći opłacam tylko obowiązkową składkę zdrowotną, ponieważ pozostałę skłądnki mam opłacone z umowy o pracę. Oczywiści dochód w marcu nie przekroczył wspomnianej kwoty. Czy mogę ubiegać się o zwolnienie ze składki zdrowotnej?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Marta(2020-04-02 08:19) Zgłoś naruszenie 30

    Czy zwolnienie ze składek ZUS pracownika obejmuje składki pracodawcy jak i składki ze strony pracownika? Czyli za pracownika pracodawca nie odprowadza żadnych składek? 0 zł? Nigdzie to nie jest powiedziane wprost.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wredna miernota (2020-04-02 10:39) Zgłoś naruszenie 20

    Odpowiedź: Nie mam dla Was żadnych odpowiedzi (prócz jednej: układ ratalny, tj. zaległość wyklucza pomoc...a i to na 80%). W zasadzie są tylko pytania do bubla prawnego. I na pewno w każdym ZUS i US będzie inaczej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emek(2020-04-04 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wygląda sytuacja osób korzystających z ulgi na start? Wg ustawy systemowej, takie osoby nie spełniają definicji przedsiębiorcy z ustawy o systemie ubezpieczeń.

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-04-08 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Prowadzę jednoosobowa firmę. Czy jako samozatrudniona płacę ZUS za m-c marzec, jeśli mój przychód za marzec br jest poniżej kwoty 15.681 złotych, ale w miesiącu lutym przychód był na mniej więcej tym samym poziomie?

    Odpowiedz
  • Marek(2020-04-07 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    Pomyliłem się we wniosku w przychodzie, co trzeba zrobić? Czy ktoś miał podobną sytuację? Wniosek poszedł przez PUE

    Odpowiedz
  • ewus(2020-04-05 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie, czy do czasu decyzji ZUS nie okaże się, że jesteśmy nieubezpieczeni. Formalnie, jak ZUS wyda mi decyzję w czerwcu, to może być niezły sajgon.... Trafi ktoś na leczenie a Ewuś powie nieubezpieczony, złożenie wniosku do ZUS, to jeszcze nie dcyzja!

    Odpowiedz
  • Wojtek(2020-04-09 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Czy jeśli złożę wniosek ( nie opłacając składki za 03.2020 ) i dostanę odpowiedź negatywną, czyli wniosek nie zostanie zatwierdzony, tracę ubezpieczenie zdrowotne na 3 miesiące ( taka jest karencja za nieterminowe uiszczenie składki ZUS ?).

    Odpowiedz
  • Odpowiedzialny(2020-04-02 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Zakład Komunalny-jednostka budżetowa,mikroprzedsiębiorstwo może się ubiegać o zwolnienie z płacenia składek ZUS.

    Odpowiedz
  • Daria(2020-04-03 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś sie orientuje czy mogę otrzymać zwolnienie z płacenia składek ZUS za pracownika który miał umowę tylko do 31 marca 2020 ? 01 kwietnia 2020 zaczłą pracowac nowy pracownik. Ciągłość etatów jest zachowana. Bardzo prosze o pomoc.

    Odpowiedz
  • roman(2020-04-09 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem emerytem i prowadzę firme z zatrudnieniem 4-rech pracowników płacę składkę naZUS za siebie i pracowników . Proszę o wyjaśnienie czy będzie mi przysługiwało zwolnienie z obowiązku zapłacenia za 3-m-ce skladek na ZUS

    Odpowiedz