Tarcza antykryzysowa: Zwolnienie ze składek do ZUS na 3 miesiące [DLA KOGO, W JAKIM TERMINIE]

01.04.2020, 13:13; Aktualizacja: 01.04.2020, 14:49
Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek?

Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek?źródło: ShutterStock

Uchwalona przez Sejm Ustawa COVID-19 przewiduje zwolnienie niektórych płatników z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek ZUS, ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Solidarnościowego, FGŚP (Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), FEP (Funduszu Emerytur Pomostowych). Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? W jakim terminie należy złożyć stosowny wniosek? Wyjaśnia ekspertka z Kancelarii Prawnej GESSEL.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • cry zus cry(2020-08-22 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Podobno Sejm ma się zająć lub już się zajmuje do pażdziernika tymi tzw. nadpłatami składek i ich ew. zwrotem dla osób które złożyły wnioski i albo wpłaciły składkę lub miały wcześniej jakąś nadpłatę chyżo zaliczoną przez ZUS ze stwierdzeniem ,iż wniosek ulega umorzeniu jako bezprzedmiotowy w związku z opłaceniem składki.Jest to wiadomość z ZUS I O / Poznań i nasz szanowny ubezpieczyciel ma wytyczne aby do tego czasu nie wydawać decyzji w trybie odwoławczym. Jest k.p.a. ale to jest dla "żuczków" a nie dla molocha...Nadzieja na zwrot jeszcze istnieje....Teraz od poniedziałku 24.08. zacznijcie dzwonić do biur poselskich z pytaniami....

    Odpowiedz
  • roman(2020-04-09 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem emerytem i prowadzę firme z zatrudnieniem 4-rech pracowników płacę składkę naZUS za siebie i pracowników . Proszę o wyjaśnienie czy będzie mi przysługiwało zwolnienie z obowiązku zapłacenia za 3-m-ce skladek na ZUS

    Odpowiedz
  • Wojtek(2020-04-09 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    Witam. Czy jeśli złożę wniosek ( nie opłacając składki za 03.2020 ) i dostanę odpowiedź negatywną, czyli wniosek nie zostanie zatwierdzony, tracę ubezpieczenie zdrowotne na 3 miesiące ( taka jest karencja za nieterminowe uiszczenie składki ZUS ?).

    Odpowiedz
  • MARCIN(2020-04-09 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zatrudniam dokładnie 9 pracowników. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z ZUS?

    Odpowiedz
  • Rafi(2020-04-08 15:29) Zgłoś naruszenie 00

    Spółka Jawna, a w niej 3 wspólników + 8 pracowników, jak interpretować zapis o zwolnieniu ? Wspólnicy płacą składki za siebie a firm za pracowników, jak to wygląda w tym przypadku ?

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-04-08 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Prowadzę jednoosobowa firmę. Czy jako samozatrudniona płacę ZUS za m-c marzec, jeśli mój przychód za marzec br jest poniżej kwoty 15.681 złotych, ale w miesiącu lutym przychód był na mniej więcej tym samym poziomie?

    Odpowiedz
  • Marek(2020-04-07 18:12) Zgłoś naruszenie 00

    Pomyliłem się we wniosku w przychodzie, co trzeba zrobić? Czy ktoś miał podobną sytuację? Wniosek poszedł przez PUE

    Odpowiedz
  • ewus(2020-04-05 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie, czy do czasu decyzji ZUS nie okaże się, że jesteśmy nieubezpieczeni. Formalnie, jak ZUS wyda mi decyzję w czerwcu, to może być niezły sajgon.... Trafi ktoś na leczenie a Ewuś powie nieubezpieczony, złożenie wniosku do ZUS, to jeszcze nie dcyzja!

    Odpowiedz
  • emek(2020-04-04 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wygląda sytuacja osób korzystających z ulgi na start? Wg ustawy systemowej, takie osoby nie spełniają definicji przedsiębiorcy z ustawy o systemie ubezpieczeń.

    Odpowiedz
  • Domi(2020-04-04 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czy po złożeniu wniosku, mogę już spokojnie nie płacić składek? Czy mam je płacić aż do momentu uzyskania decyzji, a to co zaplacę będzie potraktowane jako nadpłata? Na stronie ZUSU pisze ze jesli decyzja w czerwcu bedzie odmowna, to trzeba będzie zapłacić wszystkie skladki z odsetkami.. To moze lepiej placic je nadal.. Jak dlugo trzeba czekac na telefon z ZUSu?

    Odpowiedz
  • Adam(2020-04-03 16:31) Zgłoś naruszenie 72

    Jeżeli opłacilem zus za marzec to mogę zlożyc wniosek? Czy skladki ktore oplacilem zostana mi zwrocone? Dziekuje

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Daria(2020-04-03 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś sie orientuje czy mogę otrzymać zwolnienie z płacenia składek ZUS za pracownika który miał umowę tylko do 31 marca 2020 ? 01 kwietnia 2020 zaczłą pracowac nowy pracownik. Ciągłość etatów jest zachowana. Bardzo prosze o pomoc.

    Odpowiedz
  • Grazyna(2020-04-03 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    w marcu mam przychód niższy od 15681 zl a jeśli w kwietniu będe mieć wyższy? to co? czy wniosek na 3 miesiące nadal mnie obejmuje?

    Odpowiedz
  • Paweł(2020-04-03 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pracodawca zatrudniający 9 pracowników może skorzystać z umorzenia płacenia składek za 3 m-ce? Sam też jest ubezpieczony. Pytanie czy on wlicza się też do puli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysztof(2020-04-02 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Kompletnie niejasna informacja komu zależy na tysiącach telefonów? Kto może powiedzieć od kiedy można nie płacić składek zakładając podstawy prawne ku temu? Jak można ogłaszać prawo z działaniem wstecznym? Dlaczego akurat marzec-maj a nie kwiecień-czerwiec? Na pewno są osoby które mimo kłopotów zapłaciły składkę za marzec 2020 albo uczynił to automat bankowy i czy w takiej sytuacji będą stratni?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Megus(2020-04-02 11:05) Zgłoś naruszenie 210

    Czy jezeli zloze wniosek o zwolnienie ze skladek zus przed 10 kwietnia to powinnam jeszcze zaplacic skladki czy nie czekajac na odpowiedz juz nie place?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Wredna miernota (2020-04-02 10:39) Zgłoś naruszenie 20

    Odpowiedź: Nie mam dla Was żadnych odpowiedzi (prócz jednej: układ ratalny, tj. zaległość wyklucza pomoc...a i to na 80%). W zasadzie są tylko pytania do bubla prawnego. I na pewno w każdym ZUS i US będzie inaczej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Empi(2020-04-02 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do końca marca miałem etat i działalność (mini-dodatkowa-1osobowo) a od kwietnia została tylko dzialalnosc (wypowiedzenie umowy przez pracodawcę)... Czy zatem i kiedy składać wniosek za te 2 miesiące.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2020-04-02 09:17) Zgłoś naruszenie 90

    Czy taksówkarz na karcie płacący tylko zdrowotne też jest zwolniony z jego płacenia??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Odpowiedzialny(2020-04-02 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Zakład Komunalny-jednostka budżetowa,mikroprzedsiębiorstwo może się ubiegać o zwolnienie z płacenia składek ZUS.

    Odpowiedz