statystyki

Niektórzy przedsiębiorcy nie czekają na tarczę i już działają

autor: Paulina Szewioła30.03.2020, 19:00
Przedsiębiorca, który ma bieżące problemy z opłacaniem składek, może wystąpić do ZUS o ich odroczenie, rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie.

Przedsiębiorca, który ma bieżące problemy z opłacaniem składek, może wystąpić do ZUS o ich odroczenie, rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie.źródło: ShutterStock

Kilkanaście tysięcy wniosków dotyczących przesunięcia w czasie zapłaty składek wpłynęło do ZUS w dwa tygodnie.

Przedsiębiorca, który ma bieżące problemy z opłacaniem składek, może wystąpić do ZUS o ich odroczenie, rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach umorzenie.

W związku z pandemią, aby przyspieszyć całą procedurę, ZUS przygotował uproszczony wniosek, na którym można ubiegać się o odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty zawartych wcześniej umów w tym zakresie bądź układów ratalnych. Podczas jego wypełnienia wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL, a także wskazać, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez przedsiębiorcę należności. Prezes ZUS Gertruda Uścińska podczas jednej z konferencji prasowych wskazywała, że zainteresowanie tym rozwiązaniem jest duże, a codziennie w tej sprawie jest kilkadziesiąt tysięcy telefonów i e-maili.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane