Posłowie łatają luki w tarczy. Jakie rozwiązania przyjęto dla pracodawców i pracowników

autor: Łukasz Guza, Paulina Szewioła30.03.2020, 07:54; Aktualizacja: 30.03.2020, 12:40
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.źródło: ShutterStock

Płatnicy składek, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż dziesięciu ubezpieczonych będą mogli skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia z należności do ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • leszek15(2020-04-02 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jak jest to zwolnienie ze składek ZUS jeśli chodzi o pracowników, to rozumiem, że pracodawca nie będzie musiał odprowadzić tej składki, która jest po jego stronie a co z tą, którą odlicza się z pensji brutto pracownika? Też nie trzeba tego odliczać? Czyli pracownik dostanie więcej netto? Bo jak w umowie się ma wpisane np. 5000 brutto, to tego nie można zmienić a jak od tego składki się nie policzy, to pracownik ma netto wtedy wyższe.

    Odpowiedz
  • Kasia G.(2020-04-01 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdzie nie mogę znaleźć informacji która rozwieje moje wątpliwości- zwolnienie zus dla mikrofirm które zgłosiły 9 osób do ubezpieczenia łącznie z płatnikiem czy bez niego? (pracodawca zgłoszony do Ubezpieczenia i ma 9 pracowników-kwalifikuje się czy nie?) pomocy....do ZUSU nie da się dodzwonić...

    Odpowiedz
  • POLSKI NARÓD (2020-04-01 05:05) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKI NARÓD nie zasłużył sobie na takie traktowanie PRZEZ PREZYDENTA RZĄDZĄCYCH. POLITYCY zacznijcie od siebie 40 % zacznijcie SWOJE KORYTO uszczuplac bo jest z czego

    Odpowiedz
  • krupi(2020-03-31 19:03) Zgłoś naruszenie 10

    Jak dostanę zwolnienie z płacenia składki na ZUS / jako emeryt prowadzący jdg płace składkę zdrowotną / to przy rozliczeniu PIT nie będę jej mógł odjąć od podatku - wniosek zapłacę podatek powiększony o niezapłaconą składkę ZUS. Jak nie kijem go to pałą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zuzia (2020-03-31 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami które pracują na umowę zlecenie tylko w łykedy?

    Odpowiedz
  • Mama z dzieckiem.(2020-03-30 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie odnosnie opiekunczego dla dzieci które chodzily do szkoly i wc prawa cywilnego i moralnego nie mozna zostawic w domu samych..z cudownie dzialajacym nauczaniem zdalnym. Kiedy dostane taki zasilek? Urlop wyppczynkowy juz wykorzystany ...do 8 roku zycia to przedszkolaki wiec pisanie ze opiekunczy nalezy sie rodzicom z powodu zamkniecia szkol ALE tylko pierwszoklasistom gdzie nie maja zadan i nowych rzeczy do nauczania jak 10-14 latek???! Mam sie zwolnic? Do dziadkow nie wolno dzieci zabierac patrzac na to co sie dzieje we Wloszech. Z reszta oni juz cierpliwosc stracili. CO JA MAM ZROBIC?

    Odpowiedz
  • Małgosia(2020-03-30 20:52) Zgłoś naruszenie 60

    Na 13 emerytury jest kasa, na 500+ jest kasa, nawet dla bardzo bogatych ludzi. Szkoda, że nie ma jej dla tych, którzy od kilkunastu lat pracują na umowę zlecenie, wbrew prawu pracy, przy absolutnej bierności PIP i państwa. Co to jest za zapis - jednorazowy datek w wysokości 2000 zł. brutto, jak mi zostało w kieszeni 230 zł. Nie mam nic, żadnych oszczędności, pieniędzy na jedzenie, na rachunki itp. Jestem osobą samotną, bez żadnego wsparcia. Z czego mam żyć? Umowy w pracy podpisuję już 17 lat, co pół roku. PIP nie reaguje, pracodawca śmieje mi się w twarz. Państwo polskie przez swoje milczenie niszczy własnych obywateli.

    Odpowiedz
  • pracownik_sp_z_oo (2020-03-30 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    "Zwolnienie (z ZUS) znajdzie też zastosowanie do osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa..." -chodzi o osoby fizyczne i prawne ? Co ze spółką z o.o. 2 osobową będącą mikrofirmą i zgłoszonych 2 ubezpieczonych do ZUS ?

    Odpowiedz
  • Janek(2020-03-30 19:12) Zgłoś naruszenie 17

    I co znowu robił w super A właściciele firm jak zwykle wyjdą na swoje A krzyczą jeszcze żeby ich z podatku zwolnic

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tt(2020-03-30 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwne jest milczenie na temat BHP pracowników. Cisza. Null. Ziroł. Zero. Wystarczy spojrzeć w sklepach sieciowych, jak źle zabezpieczeni są pracownicy. Postawili m szybkę ale z boków żadnej osłony.

    Odpowiedz
  • DARIUSZ(2020-03-30 18:03) Zgłoś naruszenie 31

    Zawiesiłem działalność jednoosobową w marcu 2020 (z założenia na okres walki z koronawirusem). Czy powinieniem ją wznowić od 1 kwietnia? Czy mogę liczyć na zwolnienie ze składek ZUS? Z przyczyn oczywistych nie uzyskałem przychodu w marcu 2020r. Czy w takim przypadku nie przysługuje mi takie prawo?

    Odpowiedz
  • Kuba(2020-03-30 17:19) Zgłoś naruszenie 30

    A jeżeli pracodawca zatrudnia 8 osób ale obrót czy przychód ma większy niż stanowi definicja mikroprzedsiębiorca to czy może ubiegać się o zwolnienie że składek ZUS?

    Odpowiedz
  • august(2020-03-30 16:44) Zgłoś naruszenie 10

    Uwaga! A na stronie ZUS nadal informacja z 23 marca o możliwości składania wniosku o odroczenie (sic!). I takie kwiatki: - "Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć Wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące" - Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można go złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZUS-EOP Wniosek o odroczenie płatności składek. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego Wniosku o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące. - "We wniosku trzeba wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności" - Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy Wniosek, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego). Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. - "WAŻNE! Jeśli przedsiębiorca skorzysta z możliwości przesłania umowy mailem, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii, musi wysłać do ZUS również papierowy oryginał dokumentu. Jeśli nie przekaże go w formie papierowej do ZUS, uznamy, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową". I co tu robić?

    Odpowiedz
  • Wkurzony (2020-03-30 15:41) Zgłoś naruszenie 72

    Tutaj dla szarego Kowalskiego pracownika nic nie ma w tej specustawie. Raczej na niekorzyść to wyjdzie i jeszcze się okaże że ten wyzysk szarej masy zostanie w ustawie na lata jak w 2008 roku. Otwarta furtka dla firm do wykorzystania pracownika. W d.... e mam takie przywileje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bidny pan(2020-03-30 14:55) Zgłoś naruszenie 51

    Czy postojowe lub zwolnienie z ZUS jest na zasadzie albo to albo to. Czy można te dwa aspekty połączyć i zostać zwolnionym z ZUS oraz otrzymać postojowe ?

    Odpowiedz
  • M.(2020-03-30 14:15) Zgłoś naruszenie 12

    zostalam zwolniona czy dostane przestojowe, bylam na zleceniu?

    Odpowiedz
  • graz(2020-03-30 13:49) Zgłoś naruszenie 32

    Jaki jest ten wniosek bo nigdzie nic nie ma.

    Odpowiedz
  • Piekarz(2020-03-30 13:44) Zgłoś naruszenie 52

    Szef piekarni zarobił w czasie pandemi drugie tyle co w lutym a dostanie od panstwa ze 100 tyś pomocy, bo zatrudnia mniej niż 10 osób.

    Odpowiedz
  • Piekarx(2020-03-30 13:39) Zgłoś naruszenie 64

    Moj szef piekarni zatrudnia 8 bosób. Obroty wzrosły mu dwukrotnie od czasu pandemi. Ludzie jak szaleni kupują pieczywo i drożdże. Pracownicy już ledwo zipią z nadmiaru pracy, ale co najlepsze szef dostanie ze 100 tyś pomocy od państwa, bo zatrudnia mniej niż 9 osób. Po co jemu pomoc jsk zarobił więcej niż kiedykolwiek ???!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Radzias(2020-03-30 13:18) Zgłoś naruszenie 131

    A jest już jakiś wzór wniosku o zwolnienie z ZUS bo na stronie ZUS jeszcze nic nie ma a 10 kwietnia już niedługo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz