Tarcza antykryzysowa. Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

28.03.2020, 10:49; Aktualizacja: 28.03.2020, 13:48
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Świadczenie co do zasady wynosi 2 tys. 80 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowaneźródło: ShutterStock

Wypłata przez ZUS świadczenia postojowego w związku z przestojem spowodowanym epidemią koronawirusa - to rozwiązanie dla przedsiębiorców z pakietu składającego się na tarczę antykryzysową, który uchwalił w sobotę Sejm. Chodzi o ok. 2 tys., zł, które ma być nieoskładkowane i nieopodatkowane.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • Patryk(2020-03-28 13:36) Zgłoś naruszenie 60

    Co oznacza fragment: "W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekracza 1,3 tys. zł miesięcznie (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), świadczenie postojowe ma być sumą wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych."? Jeśli jestem studentem pracującym na umowie zlecenie i moje wynagrodzenie znacząco różni się pomiędzy poszczególnymi miesiącami to na jakiej zasadzie będzie wypłacone świadczenie?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Gość(2020-03-29 15:12) Zgłoś naruszenie 50

    A co z osobami, które zawarły umowy po 1 lutego 2020 r. lub, którym firma co miesiąc odnawia zlecenie? Takie osoby nie będą mogły skorzystać z postojowego. Ustawodawca wykluczył umowy powtarzalne, gdyż są one często ukrytymi umowami o świadczenie usług, które obchodzą przepisy kodeksu pracy. Chodzi o to, że umowy powtarzalne nie mogą być świadczone na rzecz byłego pracodawcy, ani wykonywane pod kierownictwem zleceniodawcy. Zdarza się, że praca świadczona na rzecz zleceniodawcy z tytułu umowy o świadczenie usług jest zbieżna z tą wcześniejszą, wykonywaną w ramach umowy o pracę. Jest zawierana by obejść prawo i dlatego może zostać zakwestionowana przez inspekcję pracy i ZUS. Nie rozumiem - Ustawodawca wykluczył umowy powtarzalne, gdyż są one często ukrytymi umowami o świadczenie usług, które obchodzą przepisy kodeksu pracy. Czyli umowy zawierane, co miesiąc są obchodzeniem Prawa Pracy, a te zawierane co 3 miesiące, co pół roku lub co rok, już nie są obchodzeniem Prawa Pracy!

    Odpowiedz
  • Pośrednik(2020-03-29 16:02) Zgłoś naruszenie 31

    Czy byliście pijani jak to pisaliście. Kupy sie nie trzyma. Jedno drugiemu przeczy... Proszę o mobilizację..

    Odpowiedz
  • Marta(2020-03-29 16:10) Zgłoś naruszenie 10

    Chyba chodzi o "świadczenie postojowe ma być ŚREDNIĄ wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych"

    Odpowiedz
  • gosc(2020-03-29 18:18) Zgłoś naruszenie 70

    A co z samozatrudnionymi ktorzy placa skladki w krusie im tez przysluguje postojowe ?

    Odpowiedz
  • Inspek Pracy(2020-03-30 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    ...................A ja Wam mówię. Musiał wystąpi aż KoronyVir aby wszyscy zrozumieli ,że "kiszenie w pracy "długoletnio-spracowanych" , zatrudnianych jeszcze za stanu wojennego i wcześniej, także w nieb i szkodliwych warunkach pracy, i nie danie Im zasłużonych emerytur ze względu na staż pracy spowoduje przy takim po Korona Vir bezrobociu, brak miejsc pracy dla młodych.. Widać Nie „sprawiedliwy”PiS , nie Podłe PO ale Stwórca się nad Nami zlitował rykoszetem od KoronyVira. Chcieliście Nas praktycznie pracą dożywotnią zakisić abysmy tych nowych emerytur nie dożywali . Teraz Wy będziecie musieli dać Nam jeżeli to przeżyjemy wreszcie emerytury stażowe aby zwolnić miejsca pracy i zmniejszyć szalejące bezrobocie.

    Odpowiedz
  • Aga(2020-03-30 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Podpisalam umowe zlecenie 1 lutego a wiec postojowe dostane czy nie bo juz sama nie rozumiem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dorota(2020-03-31 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    Czy to prawda, że do tej pomocy musi zgłosić zleceniobiorcę zleceniodawca. I w jaki sposób sprawdzić czy zleceniodawca to zrobił, a jeśli nie to gdzie to zgłosić i jak wyegzekwować.

    Odpowiedz
  • Zleceniobiorca 2(2020-04-01 13:04) Zgłoś naruszenie 10

    Zabrakło jeszcze jednej istotnej inf. w tekscie. O postojowe może wystąpić tylko zleceniodawca lub zamawiający wykonanie umowy. Zatem zleceniobiorca jest skazany na łaskę swojego obecnego lub byłego pracodawcy o to aby złożył w jego imieniu wniosek do Zus o przysługujące mu pieniądze. Ciekawe czy firmy, agencje pośrednictwa pracy itd. będą składać wnioski + niezbędne dokumenty w imieniu swoich byłych pracowników, których już zwolniła lub którym niedługo kończy/skończyła się umowa. Myślę, że dużo ludzi, którym ta ustawa miała pomóc i tak zostanie na lodzie........

    Odpowiedz
  • paweł(2020-04-02 01:23) Zgłoś naruszenie 70

    Czy jeżeli ktoś jest na ryczałcie ewidencjonowanym to może skorzystać z postojowego czy wykluczony jest z tego?

    Odpowiedz
  • Zagotowany(2020-04-03 19:22) Zgłoś naruszenie 10

    8 lat płacenia zus ok 90 tyś wpłacone składek a teraz aż 1300 zł jednorazowej zapomogi po weryfikacji podania.Zycie sobie ułoże .

    Odpowiedz