statystyki

Zmienna pensja: Jak opłacać składki?

autor: Anna Redkiewicz26.03.2020, 08:21; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:25
Podstawę wymiaru składek dla członka zarządu stanowią zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne, gdyż oba wynikają z umowy o świadczenie usług zarządzania.

Podstawę wymiaru składek dla członka zarządu stanowią zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne, gdyż oba wynikają z umowy o świadczenie usług zarządzania.źródło: ShutterStock

Spółka z o.o. zawarła z członkiem zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji. Jego pensja składała się z miesięcznej części stałej oraz z części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki. Pierwsza była płacona w ciągu 14 dni od doręczenia spółce rachunku, druga uzależniona była od realizacji założonych celów.

Spółka twierdziła, że od drugiej części nie należą się składki na ubezpieczenia społeczne. Argumentowała to tym, że w odróżnieniu od wynagrodzenia stałego wynikającego z umowy o świadczenie usług zarządzania wynagrodzenie zmienne jest ustalane na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Ponadto jego wysokość jest uzależniona od osiągnięcia celów i ustalana jest procentowo, a nie kwotowo.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane