statystyki

Rusza wirtualna pomoc psychologiczna

autor: Bożena Ławnicka26.03.2020, 08:01; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:17
W ostatnich latach tradycyjna forma pracy psychologa z pacjentem w gabinecie poszerzyła się o nowe możliwości. Jak mówi Anna Leśnikowska-Jaros, psycholog dla biznesu z Łodzi, stało się to dzięki rozwojowi nowych technologii, globalizacji i większej otwartości społeczeństwa na telepracę.

W ostatnich latach tradycyjna forma pracy psychologa z pacjentem w gabinecie poszerzyła się o nowe możliwości. Jak mówi Anna Leśnikowska-Jaros, psycholog dla biznesu z Łodzi, stało się to dzięki rozwojowi nowych technologii, globalizacji i większej otwartości społeczeństwa na telepracę.źródło: ShutterStock

W kolejnym tygodniu izolacji wielu pacjentów psychologów i psychoterapeutów zgodziło się przejść na terapie zdalne, z wykorzystaniem nowych technologii. Gorzej jest z diagnostyką, gdzie niezbędny jest kontakt osobisty. Kłopot mają też specjaliści szkolni.

Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) zaapelowało do swoich członków o pracę i oferowanie wsparcia za pomocą telefonów lub komunikatorów internetowych (WhatsApp, Skype), ale z zachowaniem bezpieczeństwa.

– Nie jest to najlepszy sposób wykonywania naszej pracy. Sytuacja jest jednak wyjątkowa i wymaga zastosowania odpowiednich środków zaradczych – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej zrzeszenia.

Jest to jednak niezmiernie ważne, bo pomocy psychologicznej potrzebują dziś i z każdym dniem bardziej będą potrzebować nowe grupy osób, nie tylko ci, którzy do tej pory z takich usług korzystali. Jak mówi dr Izabella Grzyb, specjalista psycholog kliniczny z Krakowa, w pierwszym tygodniu akcji „zostań w domu” pacjenci ośrodków i gabinetów terapeutycznych na potęgę odwoływali zaplanowane osobiste spotkania. Mało kto decydował się na usługę online. W ubiegły piątek sytuacja zdecydowanie się zmieniła. Ludzie zauważyli, że izolacja może potrwać nie kilka dni, lecz tygodnie lub miesiące. Z obserwacji naszej rozmówczyni wynika, że mniej więcej połowa pacjentów zgodziła się przejść na poradnictwo wirtualne.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane