statystyki

Rusza wirtualna pomoc psychologiczna

autor: Bożena Ławnicka26.03.2020, 08:01; Aktualizacja: 26.03.2020, 08:17
W ostatnich latach tradycyjna forma pracy psychologa z pacjentem w gabinecie poszerzyła się o nowe możliwości. Jak mówi Anna Leśnikowska-Jaros, psycholog dla biznesu z Łodzi, stało się to dzięki rozwojowi nowych technologii, globalizacji i większej otwartości społeczeństwa na telepracę.

W ostatnich latach tradycyjna forma pracy psychologa z pacjentem w gabinecie poszerzyła się o nowe możliwości. Jak mówi Anna Leśnikowska-Jaros, psycholog dla biznesu z Łodzi, stało się to dzięki rozwojowi nowych technologii, globalizacji i większej otwartości społeczeństwa na telepracę.źródło: ShutterStock

W kolejnym tygodniu izolacji wielu pacjentów psychologów i psychoterapeutów zgodziło się przejść na terapie zdalne, z wykorzystaniem nowych technologii. Gorzej jest z diagnostyką, gdzie niezbędny jest kontakt osobisty. Kłopot mają też specjaliści szkolni.

Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) zaapelowało do swoich członków o pracę i oferowanie wsparcia za pomocą telefonów lub komunikatorów internetowych (WhatsApp, Skype), ale z zachowaniem bezpieczeństwa.

– Nie jest to najlepszy sposób wykonywania naszej pracy. Sytuacja jest jednak wyjątkowa i wymaga zastosowania odpowiednich środków zaradczych – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej zrzeszenia.

Jest to jednak niezmiernie ważne, bo pomocy psychologicznej potrzebują dziś i z każdym dniem bardziej będą potrzebować nowe grupy osób, nie tylko ci, którzy do tej pory z takich usług korzystali. Jak mówi dr Izabella Grzyb, specjalista psycholog kliniczny z Krakowa, w pierwszym tygodniu akcji „zostań w domu” pacjenci ośrodków i gabinetów terapeutycznych na potęgę odwoływali zaplanowane osobiste spotkania. Mało kto decydował się na usługę online. W ubiegły piątek sytuacja zdecydowanie się zmieniła. Ludzie zauważyli, że izolacja może potrwać nie kilka dni, lecz tygodnie lub miesiące. Z obserwacji naszej rozmówczyni wynika, że mniej więcej połowa pacjentów zgodziła się przejść na poradnictwo wirtualne.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane