Fundusze PPK już inwestują, ale jak dotąd są pod kreską

19.03.2020, 08:17; Aktualizacja: 19.03.2020, 08:20
Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.

Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.źródło: ShutterStock

Pieniądze ponad miliona pierwszych uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) trafiły już na rynek i w znacznej mierze zostały zainwestowane. Na razie jednak bez wielkich sukcesów.

W lutym stopy zwrotu funduszy PPK, które rozpoczęły inwestowanie pieniędzy uczestników, były pod kreską. Marzec jak na razie nie zapowiada poprawy. – Wyniki są związane z gwałtowną wyprzedażą na rynkach akcji, która była wywołana wybuchem epidemii choroby powodowanej przez koronawirusa – tłumaczy Jacek Sokołowski, Doradca Inwestycyjny i Dyrektor Biura Alokacji i Zarządzania Instrumentami Dłużnymi w Pocztylion-Arka PTE.

20 instytucji finansowych uprawnionych do zarządzania pieniędzmi gromadzonymi w PPK nie ma dowolności inwestowania. Kwoty wpływające na ich konta – zarówno pochodzące od pracownika, jak i pracodawcy oraz państwowe dopłaty – są gromadzone w tzw. funduszach cyklu życia. To znaczy, że każdy z zarządzających tworzy fundusze przeznaczone dla uczestników z różnych grup wiekowych. Data w nazwie funduszu oznacza rok ukończenia 60 lat przez uczestnika – to czas, gdy będzie on mógł wypłacić pieniądze. Najniższa obecnie zdefiniowana data to 2025, kolejne wyznaczane są w okresach pięcioletnich.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • pozorant(2020-03-24 13:09) Zgłoś naruszenie 20

  No ca za niespodzianka. Nikt by nie przypuszczał.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aleksa(2020-03-29 15:29) Zgłoś naruszenie 20

  Ciężko jest przy obecnych czasach dodatkowo już teraz myśleć o tym co będzie za 20 czy 30 lat, a jest to niestety konieczne. W tej sytuacji ppk jest ogromnym ułatwieniem, bo zbierając na nasze oszczędności zapewnia nam bezpieczeństwo, bez naszego wkładu czasu, a my możemy zająć się obecnymi zmartwieniami.

  Odpowiedz
 • karola(2020-04-01 20:04) Zgłoś naruszenie 01

  PPK to ciekawy pomysł aby już teraz zadbać o siebie, o przyszłość. Na emerytury nie ma co liczyć, bo będą małe. Tu bez naszego angażowania środki nam się odkładają i tak aż do emerytury. Dodatkowo dzięki równoczesnym wpłatom pracodawcy, środki te będą całkiem spore i ułatwią życie

  Odpowiedz
 • grzegorz(2020-04-23 23:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ten program to nic innego jak dobrowolny sposób na stworzenie sobie dodatkowego bezpieczeństwa na okres emerytury. Dzięki temu każdy z nas może mieć po prostu większe możliwości finansowe i małe emerytury przestają być dużym problemem.

  Odpowiedz
 • marta(2020-04-24 15:23) Zgłoś naruszenie 00

  PPK to skuteczne narzędzie do zebrania większych oszczędności zabezpieczających przyszłość. Największą zaletą są dopłaty pracodawcy, co znacznie powiększa efekt końcowy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane