statystyki

Zamknięte szkoły z powodu koronawirusa. Będzie stypendium za czas opieki nad dzieckiem

autor: Michalina Topolewska18.03.2020, 08:13; Aktualizacja: 18.03.2020, 08:13
Jednocześnie w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w takiej sytuacji absencję bezrobotnego rodzica na stażu należy uznać za usprawiedliwioną nieobecność.

Jednocześnie w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w takiej sytuacji absencję bezrobotnego rodzica na stażu należy uznać za usprawiedliwioną nieobecność.źródło: ShutterStock

Osoba bezrobotna, która jest nieobecna na stażu, bo opiekuje się dzieckiem z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli ze względu na epidemię koronawirusa, ma prawo do stypendium za ten okres.

Tak wynika z pisma skierowanego przez Alinę Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, do powiatowych urzędów pracy (PUP). Wyjaśnia w nim, że osoba bezrobotna odbywająca staż wykonuje zadania w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. To oznacza, że nie jest pracownikiem i nie stosuje się do niej kodeksu pracy. Stażysta nie jest też objęty ubezpieczeniem chorobowym i dlatego nie przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wprowadzony na podstawie ustawy dotyczącej zwalczania koronawirusa (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), dla rodziców mających dzieci poniżej 8. roku życia, którzy musieli wziąć wolne, aby zajmować się dzieckiem w okresie zamknięcia szkół i przedszkoli.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • hmmm(2020-03-18 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Co z ludźmi, którzy mieli wyznaczone terminy komisji orzeczniczych z ZUS w sprawie przedłużenia renty i kończą się im 31.03 prawa do świadczeń? Dlaczego nikt się tym tematem nie zajmuje?

    Odpowiedz
  • Łukasz(2020-04-03 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    A co z ludźmi, którzy są na zasiłku dla bezrobotnych, chciałem podjąć pracę ale nie mogę bo muszę zajmować się dziećmi w wieku 22 miesięcy i 4 lat. Żona pracuję, żłobki i przedszkola zamknięte. Jeśli osobie na stażu przysługuje opieka nad dzieckiem bez płacenia składki chorobowej, to uważam, że mi również.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane