statystyki

Zamknięte szkoły z powodu koronawirusa. Będzie stypendium za czas opieki nad dzieckiem

autor: Michalina Topolewska18.03.2020, 08:13; Aktualizacja: 18.03.2020, 08:13
Jednocześnie w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w takiej sytuacji absencję bezrobotnego rodzica na stażu należy uznać za usprawiedliwioną nieobecność.

Jednocześnie w opinii Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w takiej sytuacji absencję bezrobotnego rodzica na stażu należy uznać za usprawiedliwioną nieobecność.źródło: ShutterStock

Osoba bezrobotna, która jest nieobecna na stażu, bo opiekuje się dzieckiem z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli ze względu na epidemię koronawirusa, ma prawo do stypendium za ten okres.

Tak wynika z pisma skierowanego przez Alinę Nowak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, do powiatowych urzędów pracy (PUP). Wyjaśnia w nim, że osoba bezrobotna odbywająca staż wykonuje zadania w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. To oznacza, że nie jest pracownikiem i nie stosuje się do niej kodeksu pracy. Stażysta nie jest też objęty ubezpieczeniem chorobowym i dlatego nie przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wprowadzony na podstawie ustawy dotyczącej zwalczania koronawirusa (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), dla rodziców mających dzieci poniżej 8. roku życia, którzy musieli wziąć wolne, aby zajmować się dzieckiem w okresie zamknięcia szkół i przedszkoli.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • hmmm(2020-03-18 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Co z ludźmi, którzy mieli wyznaczone terminy komisji orzeczniczych z ZUS w sprawie przedłużenia renty i kończą się im 31.03 prawa do świadczeń? Dlaczego nikt się tym tematem nie zajmuje?

    Odpowiedz
  • Łukasz(2020-04-03 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    A co z ludźmi, którzy są na zasiłku dla bezrobotnych, chciałem podjąć pracę ale nie mogę bo muszę zajmować się dziećmi w wieku 22 miesięcy i 4 lat. Żona pracuję, żłobki i przedszkola zamknięte. Jeśli osobie na stażu przysługuje opieka nad dzieckiem bez płacenia składki chorobowej, to uważam, że mi również.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane