statystyki

Czy lekarz w czasie epidemii może wziąć wolne na opiekę nad dziećmi?

autor: Agata Szczepańska17.03.2020, 07:00; Aktualizacja: 17.03.2020, 11:35
Prawnicy zwracają uwagę, że w przypadku skierowania do zwalczania epidemii nie ma znaczenia forma zatrudnienia – dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób pracujących na tzw. kontrakcie.

Prawnicy zwracają uwagę, że w przypadku skierowania do zwalczania epidemii nie ma znaczenia forma zatrudnienia – dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób pracujących na tzw. kontrakcie.źródło: ShutterStock

Choć w przypadku medyków wolne na opiekę nad dziećmi może w obecnej sytuacji stanowić problem dla całego systemu, nadzwyczajne okoliczności nie znoszą ich praw jako rodziców.

W obliczu epidemii od lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych pracowników medycznych wymaga się więcej niż od reszty obywateli. Korzystanie przez nich z uprawnień rodzicielskich niekiedy traktowane jest jako ucieczka przed zagrożeniem związanym z koronawirusem.

Prawnicy jednak przypominają, że w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków pracownicy ochrony zdrowia, na takich samych zasadach jak wszyscy inni mają prawo brać wolne na opiekę nad dziećmi.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane