statystyki

Czy lekarz w czasie epidemii może wziąć wolne na opiekę nad dziećmi?

autor: Agata Szczepańska17.03.2020, 07:00; Aktualizacja: 17.03.2020, 11:35
Prawnicy zwracają uwagę, że w przypadku skierowania do zwalczania epidemii nie ma znaczenia forma zatrudnienia – dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób pracujących na tzw. kontrakcie.

Prawnicy zwracają uwagę, że w przypadku skierowania do zwalczania epidemii nie ma znaczenia forma zatrudnienia – dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób pracujących na tzw. kontrakcie.źródło: ShutterStock

Choć w przypadku medyków wolne na opiekę nad dziećmi może w obecnej sytuacji stanowić problem dla całego systemu, nadzwyczajne okoliczności nie znoszą ich praw jako rodziców.

W obliczu epidemii od lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych pracowników medycznych wymaga się więcej niż od reszty obywateli. Korzystanie przez nich z uprawnień rodzicielskich niekiedy traktowane jest jako ucieczka przed zagrożeniem związanym z koronawirusem.

Prawnicy jednak przypominają, że w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków pracownicy ochrony zdrowia, na takich samych zasadach jak wszyscy inni mają prawo brać wolne na opiekę nad dziećmi.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane