Pracownik poddany przymusowej kwarantannie uzyska świadczenia chorobowe, nawet jeśli okaże się zdrowy

autor: Joanna Śliwińska13.03.2020, 09:30; Aktualizacja: 18.03.2020, 07:32
Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresie

Czy pracownikowi, któremu pracodawca polecił pracę w trakcie przymusowej kwarantanny, przysługuje zasiłek? Tak, tylko w pewnym zakresieźródło: ShutterStock

Nawet jeżeli w danej firmie nikt nie zachoruje, nie oznacza to wcale, że pracodawca nie poniesie kosztów związanych z wypłatą pracownikom wynagrodzenia chorobowego. Będzie ono bowiem przysługiwało także zdrowemu pracownikowi, który zostanie poddany przymusowej kwarantannie. Oczywiście, jeżeli nieobecność podwładnego będzie się przedłużać, ciężar wypłaty świadczenia – zasiłku chorobowego – przejmie wówczas ZUS. Płatnik nie poniesie natomiast kosztów nieobecności pracowników mających dzieci do lat ośmiu, które pozostaną w domu, w związku z zamknięciem z powodu koronawirusa żłobków, przedszkoli i szkół. Opiekunom przysługuje zasiłek opiekuńczy od pierwszego dnia finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych traktowany jest okres przebywania w kwarantannie?


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (45)

  • Dorothy(24 minuty temu) Zgłoś naruszenie 00

    Obejгzуj mоjе filmу masturbаcjа кamerу intегnetоwеj -> w︆︅­w︆︅­w︆︅­.­︆︅k­︆︅i­­s­s­︆︅t­o­k︆︅­.­︆︅c­o­­m

    Odpowiedz
  • Jojo(2020-05-12 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pracodawca moze prosic o odpracowanie tych pieniedzy co wyplacil w czasie przestoju? Przeciez to nie nasza wina ze produkcja sie zatrzymala i musielismy siedziec a teraz mowia ze mamy to odrobic co za bzdura

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-05-10 15:41) Zgłoś naruszenie 10

    Pracuję jako salowa w szpitalu miałam kontakt z zarażoną pielęgniarką wykonano mi testy wynik negatywny czekałam na drugi po trzech tygodniach siedzenia w domu i codziennie dzwonienia do sanepidu aby ktoś wykonał drugi test w końcu ktoś się zjawił wynik negatywny 3 tygodnie w domu teraz słyszę że dostanę 80 %wypłaty czy to moja wina

    Odpowiedz
  • Autor(2020-05-09 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    Witam czy ktoś z was dostał już pieniądze za kwarantanny?..jeśli tak to ile?.

    Odpowiedz
  • Likwidacja ZUS (2020-04-21 17:02) Zgłoś naruszenie 10

    Zlikwidować ZUS. Iść do prywaciarzy. Każdy na tym wygra oprócz. Rządy. Nie biedzie z czego kraść

    Odpowiedz
  • Ralf(2020-04-18 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro płacisz ZUS podkreślę po części i 33dni plus urlop to myślę że najlepiej było by zamknąć działalność i przyjąć się u przedsiębiorcy który nie narzeka. Pomyśl pracuje w niemieckiej firmie od długiego czasu w tej chwili 70% osób które przebywały same postanowiły wyjechać i odpocząć 14dni. Raz na dzień kontrola policji a dwa razy selfia z GPS. A kwarantanna przymusową płacona i 100%

    Odpowiedz
  • Ewa(2020-04-04 18:46) Zgłoś naruszenie 11

    Mąż jest na kwatantalnej i ja przez niego nie mogę iść do pracy bo też mam zostać w domu czy pracodawca zapłaci mi za te 14 dn

    Odpowiedz
  • Anna (2020-04-04 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wróciłam z Tajlandii w dniu 7 marca. Pracuje w Lidlu. 9 marca powinnam pojawić się w pracy. Zaraz po przylocie do Polski skontaktował się ze mną mój pracodawca i powiedział żebym zadzwoniła do sanepidu z pytaniem czy mam odbyć 2 tygodniową kwarantanne. Nie miałam żadnych objawów zarażenia więc sanepid powiedział że nie ma prawnych podstaw do wystawienia zaświadczenia o kwarantannie i że mogę iść do pracy. Jednak mój pracodawca w obawie ze mogę być chora nakazał mi 2 tygodnie kwarantanny. Miałam dostać 100% wypłaty i premie za obecność z racji tego że obiecał wpisać mi nieobecność usprawiedliwioną. Po powrocie do pracy dał mi do wypełnienia "Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy" i okazało się że ma być to traktowane jak zwolnienie L4 więc dostanę tylko 80% wypłaty oraz stracę premie . W internecie wyczytałam że jeśli kwarantanna odbywa się na prośbę pracodawcy to zobowiązany on jest do wypłacenia pełnej kwoty wynagrodzenia. Czy mam rację?

    Odpowiedz
  • Maximus(2020-03-26 11:02) Zgłoś naruszenie 02

    Witam! Co z pracownikami np. kawiarenek w galeriach? Czy pracodawca ma obowiazek wyplacic pracownikom na umowe o prace wynagrodzenie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katarzyna(2020-03-23 22:17) Zgłoś naruszenie 12

    Czy to oznacza że jeśli wróciłam 17 marca z wakacji i zostałam objęta obowiązkową kwarantanną dostanę 80 % wynagrodzenia?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotrek9742(2020-03-22 15:25) Zgłoś naruszenie 22

    Pytanie prowadzę działalność gospodarczą jednoosobowa wykonuje pracę w belgii muszę przyjechać do Polski na tydzień co wtedy z kwarantanna a moim zleceniem w Belgi

    Odpowiedz
  • Podróżnik(2020-03-21 11:55) Zgłoś naruszenie 32

    Jestem już tydzień na kwarantannie po.przrkroczeniu granicy a nigdzie nie jestem zgłoszony. Sanepid nic nie wiem, nikt nic nie wie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Uno 61(2020-03-20 09:50) Zgłoś naruszenie 23

    A jak ja mam załatwić sobie L 4 czy ktoś może mi powiedzieć

    Odpowiedz
  • Denis (2020-03-17 19:56) Zgłoś naruszenie 135

    Niewyobrażalne !!! Jeśli Moj pracodawca ma zapłacić 14 dni kwarantanny pracownikowi to co to za pomoc państwa skoro po 14 dniach wraca do pracy ? Polska jak zwykle 0 zabezpieczeń 0 ! Wstyd dla Państwa . Moj pracodawca jest dobrym szefem i dostanie mu się po kieszeni bo ojczym naszego współpracownika wrócił sobie z Niemiec po zamknięciu granic ????

    Odpowiedz
  • Patriota(2020-03-17 14:42) Zgłoś naruszenie 2112

    Niemcy się Tobą zaopiekują!Po co tu wracasz?Napędzasz gospodarkę niemiec a chciałbyś pieniądze od Polski.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • aaa(2020-03-15 21:14) Zgłoś naruszenie 485

    a ja nie rozumiem ,płacę zus pracownikom a jak któryś zachoruję to za pierwsze 33dni muszę mu zapłacić,dopiero pózniej płaci zus.kto to wymyślił? powinien zus płacić o pierwszego dnia choroby skoro bierze za to kasę. najwięcej jest zwolnień 7 -14dni,które obciążają pracodawcę. w sumie pracownik dostaje od pracodawcy pieniądze za 26 dni urlop i 33 chorobowe .razem 59dni to prawie 3 miesiące pracy. a pracodawca nie ma urlopu ani czasu na chorowanie...

    Odpowiedz
  • Renata (2020-03-15 19:40) Zgłoś naruszenie 110

    Pracuję na zlecenie umowę w Niemczech wracam do Polski umowę mam do 3 kwietnia w kraju będę 4 kwietnia mam mieć kwarantannę kto mi za to zapłać

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Magda(2020-03-15 10:32) Zgłoś naruszenie 161

    Kruk ,a kto powiedział ,że na ludzkiej krzywdzie każdy pracodawca się dorobił.To samo można powiedzieć o pracownikach,którzy lecą na wczasy w tak trudnym okresie.Teraz pracodawca musi mu płacić ,sam policz 2 tygodnie urlopu następnie 2 tygodnie kwarantanny.Punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • seba(2020-03-14 14:11) Zgłoś naruszenie 4313

    ciekawe z kąd ma taki pracodawca wziąść jak pracownicy nie pracują, to państwo powinno płacić pracodawca i tak dużo traci też nie zarabia !!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • h(2020-03-14 06:27) Zgłoś naruszenie 7213

    chory kraj - pracodawca ma płacić za kwarantannę pracowników w takiej wyjątkowej sytuacji to państwo powinno finansować nieobecość pracownika

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz